| Warpion a întrebat:

Am o problema cu un cardsd, il aveam pe telefon de vreo 2 luni aproape si nu mi-a facut nici un fel de probleme, dar astazi dupa ce am dat un restart la telefon nu imi mai citea cardul si imi cerea automat sa-l formatez am incercat 2-3 restarturi plus ca l-am si scos de vreo doua ori cardul ca eram la scoala si tot nu am mers, acasa cand l-am bagat la laptop cu citiorul de card imi aparea la fel ca si la telefon formatare de la primul mesaj am incercat sa-i dau formatare renuntand la ideea ca mai pot salva fiserele de pe el, dar nu a mers din cauza protectiei de scriere am incercat sa o scot cu comanda "disk clear readonly" etc. dar cu nici un efect ma poate ajuta cineva?
Am incercat si prin a schimba pozitia butonului Lock de pe card reader.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai scos cardul in timpul functionarii telefonului, nu l-ai oprit inainte.
Rezultat posibil: s-a defectat cardul.
Trebuie sa schimbi cu alt card, sa-l formatezi cu telefonul inainte de folosire.

Poti incerca cu un program de recuperare (ex. Recuva) a datelor sa recuperezi ceva ramas intreg de pe card, accesandu-l prin cititor, la PC, dar sunt slabe sanse.

2 răspunsuri:
| Warpion explică (pentru Bula):

Mersi! Chiar nu îmi trecu-se prin cap pe moment sa-l formatez de pe telefon, a funcționat!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Warpion):

Ok, dar incearca daca poti salva si citi corect de pe card, eventual facand cateva poze /filmari scurte.