| CristianCris999 a întrebat:

Am o problema cu un laptop Acer E5-571G. Recent se incalzea destul de tare si am zis sa il desfac sa il curat (mai facusem asta inainte), dar după azamblare numai pornește, se aprinde Led-ul de Power după care la 4-5 secunde se stinge, iar cel de încărcare se aprinde și pare ca incarca. După ce am văzut ca nu pornește, am șters pasta termoconductoare, si nicio schimbare, dar nu cred ca asta e problema. Ecranul nu pornește, ventilatorul nu pornește. Am încercat si sa tin apăsat pe pornire cu bateria scoasa cum arata in multe tutoriale si nimic. Nu știu care sa fie problema, ma gândesc ca e posibil sa fie de la RAM, dar nu sunt sigur. Stie cineva ce aș putea sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Iti ramane service-ul sau... ciocanul mare...

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform teoriilor dedicate a lui Murphy, "daca nu merge, ia un ciocan mai mare! "
big grin

Desfa laptopul inca odata si verifica cu atentie toate conexiunile si pozitionarile componentelor pe care le-ai mai desfacut, si asambleaza-le din nou, cu mare grija.
Daca nici asa nu merge, du-l la un service.

Ultima solutie ramane... cum a zis Murphy.

| CristianCris999 explică (pentru Bula):

Am incercat si acum nici macar ledul nu se mai aprnde...cred ca placa de baza e dusa

| CristianCris999 explică (pentru Bula):

Mai de graba ciocanul mare... E un laptop care a făcut mereu probleme, am băgat deja bani in el si nu vreau sa o mai fac. O sa mai încerc sa il repar acasă, dacă nu merge și la service îmi cer mai mult de 50€ îmi iau altul...

Bula
| Bula a răspuns (pentru CristianCris999):

Daca la service iti cere mult, atunci ofera-le ca piese de schimb.
Daca mai pui ceva, iti poti lua altul, second...

| K0sti a răspuns:

Ai lucrat cu asa ceva? http://www.htselling.com/img/ebay-c2bfm/ft/38432-1c2.jpg
Anti Static Wrist Strap!

| CristianCris999 explică (pentru K0sti):

Nu