| alexalex234 a întrebat:

Am placa de baza HP 0a58h si as vrea sa stiu daca este compatibila sau daca ar functiona cu un procesor Intel Core 2Duo E6550 (4M Cache, 2.33 GHz, 1333 MHz FSB)Socket 775? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand te uiti la o placa de baza, daca vrei sa stii ce suporta, trebuie sa te uiti la socket ( la ambele este LGA775) dar si la FSB (Front Side Bus) care este viteza de transfer a informatiei. Daca placa de baza nu suporta FSB-ul procesorului (la placile mai vechi cu DDR2 si mai putin) nu functioneaza. Daca nu gasesti in specificatiile placii FSB-ul, iei chipsetul placii de baza si vezi ce suporta. In cazul tau Intel Q965 suporta doar frecvente de pana la 1066 Mhz. Procesorul are, insa, 1333 Mhz. Deci nu-l suporta! In consecinta poti cauta unul din aceste procesoare daca au socket LGA775: http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_%28chipsets%29/Q965_Express.html
Cel mai bun procesor suportat de placa ta de baza este: http://www.cpu-upgrade.com/......0992M.html
Are un consum de 110 W ceea ce inseamna ca trebuie sa ai o sursa foarte puternica. Ceva la 600 W si macar 80+ (bronze).

1 răspuns:
| MGica a răspuns:

Cauta pe internet modelul tau de placa de baza: HP 0a58h si al 2-lea site de la game debate, scrie in titlu A list of CPU that hit HP 0a58h, intri acolo si vezi lista completa.