| DeejayHidden a întrebat:

Am sa va spun direct ce problema am, aseara m-am jucat pe pc si se stingea singur uneori,acum, dimineata am incercat sa il aprind, dar nu imi mergea butonul de Power si se stingea si aprindea din 5-5 secunde... Ce ii pot face? Ma puteti ajuta? Va rog mult! Si am o servat ca acum nici nu mai porneste, desi ledul dr la cablul internetului este aprins

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Mai degrabă scurtcircuit prin pc. Oricum dacă habar nu ai cum să faci mentenanța la pc, mai bine lasă un tehnician s-o facă.E mai bine decât să-l strici mai tare decât este.Succes

8 răspunsuri:
| Tudor_Gabriela_1979 a răspuns:

Trebuie sa deschizi unitatea. Asa facea calculatorul meu de la servici. Cand l-a deschis cel de la service avea elicea de ventilatie rupta si desprinsa din suruburi. Nu stiu cum s-a intamplat asta

| DeyCj a răspuns:

Problema poate fi de la lipsa mentenanței procesorului sau chiar defectarea sursei de alimentare.
Dacă nici după ce ai schimbat pasta termoconductoare la procesor, și implicit l-ai curățat conform de praf(de la ventialtoare la coolere, și curățarea componenteleor sursei de alimentare) problema persistă este mai mult ca sigur că sursa de alimentare s-a defectat, și asta trebuie înlocuită. Succes

| DeejayHidden explică (pentru DeyCj):

Am sa incerc cu alta sursa, intre timp voi curata interiorul si piesele de praf, dar daca nu se mai aprinde deloc nu este de la placa da baza, nu? Adica butonul de Power nu face nimic si mentionez ca ledul de la cablul internetului tot functioneaza

| DeejayHidden explică (pentru DeejayHidden):

Nu are nimic rupt

| DeejayHidden explică:

Am facut testul acela cu agrafa si sursa a mers, dar in calculator de ce nu merge? Adica presupun ca daca era de la placa de baza nu se mai aprindea nici ledul de la cablul internetului

| DeejayHidden explică (pentru DeyCj):

Imi poti spune tu ce sa ii fac? Pas cu pas?

| DeejayHidden explică:

L-am rezolvat, i-am scos puti bateria de la Bios si dupa am bagat-o iar

| SySwOw a răspuns (pentru Tudor_Gabriela_1979):

Sigur nu l-ai "pupat tu cu cativa pumni? laughing Elicea nu se rupe ea asa singura ca n-are cine stie ce viteza de rotatiewinking