| ZambetulNebuniei a întrebat:

Am si eu o frustrare existentiala. Mi-am achizitionat recent un laptop (Acer nitro 5 515-31). Totul suna ok, dar am ceva probleme si am ajuns sa fiu frustrat de ele. Sa incepem:
Pot folosi aplicatii care se conecteaza la internet, de ex skype, insa doar edge functioneaza drept browser (toate celelalte, merg temporar, 2-3 minute si dupa nu mai gasesc nimic, indiferent ce ar cauta). Am incercat toate solutiile pe care le-am gasit pe internet. O sa reinstalez a 4-a oara windows-ul (o sa trec la alt model de windows 10). Am citit, nu mai stiu unde exact, pe marele net ca e posibil sa fie de la un update la windows.

In aceeasi arie a problemei, cum pot sa bag driverele, pentru el. Stiu, suna retardat, sunt constient, insa...pe pc le-am bagat mereu manual, stiu ce componente am, stiu de unde sa le iau, totul merge perfect. Pe laptop, mi se pare ciudat. Nu stiu ce model de placa de baza are, stiu procesorul si placa video, atat. La placa video l-am bagat manual dupa ce am facut update-urile la windows (e obligatoriu, pentru mx150 din ce am citit).

Oricum, am incercat niste programe, pentru drivere, precum: Driver Booste si Snappy Driver Installer (dupa Snappy am reinstalat a 2-a oara windows-ul. deoarece nu mai functiona...).

Nu stiu daca a stat cineva sa citeasca pana aici, dar ma simt frustrat, nervos. Da, accept, sunt eu idiot, prost, dar va rog, sa vina cineva mai inteligent decat mine si sa imi ofere o solutie cat de mica. Nu mai am idei...
Apropo, as fi incercat si DriverPack Solution, dar am inteles ca vine la pachet cu niste malware-i foarte draguti.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Laptop-urile au driverele pe site-ul producatorului.
Cauti modelul tau pe pagina oficiala si vei gasi drivere compatibile pentru TOATE componentele.
Nu le cauti separat, pe piese, decat daca vrei sa instalezi un Windows pentru care producatorul nu ofera asistenta (Vrei sa instalezi Windows7, dar producatorul iti da drivere numai pentru Windows 10).
https://www.acer.com/ac/en/GB/content/support-product/7385?b=1

9 răspunsuri:
| BeaTMaN696 a răspuns:

Aaaaa. Driverele trebuie sa le bagi dupa ce ai instalat windows-ul. Daca nu ai HardDisk si ai driverele pe cd trebuie sa iti iei unul extern si sa le bagi asa sau sa gasesti pe net driverele specifice pentru laptopu tau si sa le pui pe un stick dupa care sa le instalezi. Daca nu stii ce placa de baza ai trebuie sa apesi pe butonul de pe tastatura de windows si pe x in acelasi timp, ti se deschide ceva si apesi run din meniu, si scrii msinfo32. Asa vei afla totul. Sper ca te-am ajutat.

| ZambetulNebuniei explică (pentru BeaTMaN696):

Am bagat driverele dupa ce am instalat si am facut update la windows. Cat despre System Information, nu specifica si modelul placii de baza. Ieii...
Poate o sa mearga dupa ce rebag windowsul si am gasit un site care are drivere-le pentru modelul meu de laptop, dar sunt ceva mai vechi. O sa incep de acolo si cred ca o sa le fac update dupa.
Totusi, daca mai doreste cineva sa ofere o solutie, o idee, orice, eu sunt deschis.

| relian a răspuns:

Driverele te duci la www.acer.com acolo scrii modelu tau de laptop si aia iti dau o lista cu toate driverele, de acolo le poti lua si instala.
Ce nu inteleg eu de ce nu cumparati voi laptop cu wind pe el direct din magazin? Sincer numai in RO am auzit de asa ceva, adica ca se vad la magazin laptopuri fara wind pe ele, exact ca la nimeni :)) pai cum sa iau un calc fara wind? Pai nebun sa fiu :)) cand am auzit prima data am ramas cam mirat.Deci ce am vazut eu pe netu asta, numai in RO se vad astfel de stifturi :)) de ce o accepta romanii asa ceva nu stiu.Dar la ce sa ne mai asteptam cand cei care conduc tara aia sunt niste talhari :))

| dannyel86 a răspuns (pentru relian):

Romanii se uita la pret, asta e ideea. happy Uita-te la laptopuri cu si fara Windows, pe aceeasi configuratie, sa vezi la ce pret se vand.
Si, mai ales daca are cine sa instaleze sistemul de operare, de ce sa mai dea banii pe el in magazin?

| ZambetulNebuniei explică (pentru dannyel86):

Salut, mersi, pentru răspuns! Am rezolvat între timp. Am schimbat de la windows 10 Pro la home și a dispărut problema cu conexiunea la internet.
Legat de drivere, aveti dreptate, a fost mult mai simplu sa le iau de acolo.
Îmi cer scuze, pentru ca răspund acum, dar în momentul asta mi-am amintit ca am întrebat ieri aici.
Mulțumesc frumos, pentru timpul acordat și răspunsuri!

| relian a răspuns (pentru dannyel86):

De ce sa mai dea bani pe el in magazin? O firma care se respecta, ori o firma care vine intr-o tara normala, unde nu i se permite orice, deci vinde numai calculatoare cu wind pe ele.Du-te tu in alta tara, si sa cumperi asa cum spui, ca in RO calc fara wind pe el.Eu din ce am vazut in Italia, la aia toate calc au wind pe ele, in America nici nu se mai pune probleme, nu exista asa ceva, calculatoar la vanzare fara wind pe el,laughing.Dar sa stii ceva pentru RO merge orice laughing am mai citit acum cateva luni in urma si alte chestii interesante legate de RO si de cei care vand in RO produse.Au spus ca orice produs vandut in RO de catre o tara din vest, ara exact ca si orice produs din acea tara, dar asta ca ambalaj, continutu e leopardu laughing asa au spus la stiri.Deci toate produsele care ajung in RO sunt manarite,toate fara exceptie.

Au mai spus ca produsele romanesti,cand apar prima data,sau chiar si unele straine cand apar prima data sunt exact de calitatea aratata in reclama. Dupa ce vad respectivii ca vanzarile merg bine,dau buleala,produs naspa in ambalaj sa zici wow.

Asa si cu calculatoarele,daca cei care aduc calculatoare in RO au vazut ca merge,li sa permis asa ceva,ce au spus oamenii hai sa le dam,la romani merge si asa laughingCam asa sta situatia,naspa dar cand ai talhari care conduce tara aia,la ce sa te mai astepti.

Daca nu ar da voie aia ar veni cu calculatoare cu wind si lear vinde la pretu cu care cumperi tu acum pe ala fara wind, ai priceput? E vorba de market, de ce ti se permite si ce nu.
Pai sa vina Acer asta in america cu calc fara wind, nu va ciumpara nimeni nimic laughing in felul asta nu ai ce arata, eu nu vad ca acel laptop functioneaza, vreau sa vad cum ruleaza etc.Dar asta e in RO merge asa.Nu ar trebuie sa dai bani pe wind, totu este in acel pret, dar banditii, talharii ce au spus hai sa facem ceva mai multi bani. Poate cine stie in viitor or sa vanda si telefoane fara soft pe ele laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru relian):

Ai dreptate. Traim in Romania. laughing La noi se vand produsele la un pret, iar accesoriile nu sunt incluse, ci se vand si ele separat. laughing Mare minune daca ti le da "cadou", la oferta, desi producatorul le-a pus pe toate in ambalajul original sigilat. Unii stiu sa faca bani si se descurca foarte bine, dupa cum vedem.winking

| dannyel86 a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Varianta Pro e mai mult pentru companii, pentru cei care au nevoie de aplicatii business. Ele sunt inutile pentru un utilizator obisnuit si ingreuneaza laptopul. Daca aveam Windows10, cu siguranta alegeam varianta Home.winking
Sa ai in vedere aceasta cand trebuie sa repui sistemul de operare. happy

| relian a răspuns:

Nu s tii ce model de placa de baza are, spui tu.Pai normal ca nu ai cum sa stii,placa de baza ce se afla in acel laptop nu exista pe piata laughing producatorii sau companiile care asambleaza calculatoare,cum is Acer,Apple,Dell, HP, etc folosesc placi de baza fabricate special doar pentru ei, ori ei o proiecteaza si o firma leao face ori in colaborare, deci nu vei gasi placa aia de baza nicaeri la vanzare.

Oamenii cred ca gata daca vad pise la vanzare deacum fac singur calculator.Da faci singur, dar niciodata un calculator facut de tine nu se va ridica la nivelul unuia asamblat de o firma de asta mare.Ma refer la acelais procesor,memorie,hard,tu nu ai cum sa-i faci pe aia,indiferent c e placa de baza vei folosi nu va fi superioara la ce au ei.
C conteaza f mult placa de baza,este ca si cum ai mai stiu eu ce masina,dar o conduci pe un drum prost laughing nu merge asa.
Cam asa stau lucrile,multi vad putin cunosc vorba romanului laughing. Multi zic pai ce are ala in calc am si eu sau pot sa cumpar si eu, aia asa gandesc ei, asa cred ei, fara sa stie ca nu au de unde cumpara placile de baza ce le folosesc marile companii.

SI desktop daca cumperi asamblat de o comanie din as amare la fel este, placa de baza este special facuta pentru acea companie, nu o mai are nimeni in afara de ei.