| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, nu prea ma pricep asa bine la calculatoare, si as vrea sa fac un upgrade la placa video, si anume, sa cumpar o placa GeForce GTX 950, dar nu stiu daca ar functiona pe configuratia mea. Am o placa de baza Asus Z77-A, Procesor Intel i3-2120(3.30 MHz), 8gb RAM, si un monitor de 24" BenQ, nu stiu exact ce piese conteaza in ordine ca placa video sa functioneze corect pe pc, de aceea le-am insiruit pe toate, sau daca e pur si simplu vorba de locul in carcasa si slotul de pe placa de baza. Multumesc!

7 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Sal, important este ce sursa ai, caci ea trebuie sa poate da destul "suc" placi video ca sa functioneze bine, in rest placa de baza e potrivita, gen orice placa de baza poate sa-i fie atasata o placa video, gen absolut toate de azi au compabilitate.

| CPAElites a răspuns:

Iti trebuie SURSA de calitate..cu protectii si certificat 80+...Nu petarda de 80 lei cum ar fi Delux.

| CPAElites a răspuns:

Sa inteleg ca numele sursei e secret?

| RaduTN a răspuns:

Salut, placa video este compatibila fara nicio problema cu placa de baza.

Ce ai uitat tu sa ne spui este sursa, trebuie sa ai o sursa buna pentru a putea rezista unui 950.

Spune-ne ce sursa ai si dupa putem vorbi de placa video.

| AndreiKCH a răspuns:

Sursa cred ca este destul de slaba, nici macar pe google nu o gasesc, este FSP300-60pn(pf). Are 300W. Diar din ce am cautat eu pe net, numai placa mea video actuala si procesorul ar consuma 450w, sa nu mai pun si coolere si altele, momentan o sa imi iau o sursa de 600w, nJoy titan, am vazut ca are recenzii bunicele, si nu este nici ieftine dar nici scumpa, in jur de 180lei. Iar apoi sa vad. upgrade-ul asta as vrea mai mult sa il fac pentru CS:GO, pentru ca nu stiu care e problema, normal imi sta undeva intre 150-200fps, dar are momente, cand se duce in 60-70, si se vede execrabil, nu stiu daca e din cauza ca sursa nu suplimenteaza indeajuns placa video, si asta sa cauzeze probleme, sau daca e vorba de procesor, ca am inteles ca este CPU dependent, counter strike-ul, o sa incerc mai intai cu sursa iar mai apoi in caz ca nu rezolva asta, trec si la urmatorul pas. Ca o scurta paranteza, de windows nu cred ca ar tine problema, pentru ca abia am achizitionat un ssd si am reinstalat si windows-ul, ideea e ca am lasat doar o partitie, si anume c-ul, si acolo este si windows-ul, si sunt si pozele/programele/jocurile mele, chiar daca nu este foarte aglomerat, am inteles ca si asta ar putea ingreuna pc-ul, chiar nu am idee.

| AndreiKCH a răspuns:

Am uitat sa precizez ca placa mea video actuala este GTX 650 de 1024mb, iar din cate am vazut aici (http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page362.htm), ar consuma mai mult decat 950-ul, acum nu stiu cat de adevarata e treaba asta, dar cel putin judecand dupa asta ar insemna ca sursa respectiva de 600w ar fi indeajuns de buna pentru oricare dintre placile astea 2.

| AndreiKCH a răspuns (pentru RaduTN):

Da, nu am realizat ca sursa joaca un rol major in asta, am completat acum in raspuns.