| Romeo_Ivan_1997 a întrebat:

Salut, am și eu o problema, dacă o pot numi așa...
Deci am un tv 140 cm 4K etc,etc pe post de monitor, in fine și vreau sa il inlocuiesc cu 3 monitoare 1080 rezoluție, adică full hd, dar am tot citit ca dacă mă joc pe 3 monitoare consuma foarte multe resurse și nu prea as vrea asta.
Eu vreau sa știu dacă cele trei monitoare consuma mai mult ca actualul meu monitor cu rezoluție 4K
Ca și componente, un i5, placa video gtx 1060 6gb și 8 gb ram
Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti un spliter video, poti imparti imaginea pe mai multe ecrane.

Poti imparti imaginea si din calculator, dar acesta necesita un echipament sofisticat, care poate nici nu-ti intra intr-un simplu PC, costa mult si necesita echipament care intr-adevar consuma multe resurse.

Daca ai imparti imaginea in 2 sau 4, atunci problema ar fi relativ mai simpla (trebuie sa pastrezi raportul H/V al imaginii si ale monitoarelor folosite.