| AlexDorinel a întrebat:

Salut,am si eu o problema.Imi doresc si eu un mouse Logitech G203 Prodigy RGB si o tastatura mecanica redragon devarajas.Parintii mei nu prea vor sa mi ia tot adica. Vroiam sa mi iau un joc pentru PC, ets 2 mai exact si m au pus sa mi vand volanul de la XBOX ONE care a costat de vreo 5-10 ori mai mult.In trecut am avut un kit Logitech mk220 si ma tot uitam la youtuberi ca faceau unboxing la periferice si din astea (Da stiu ca le da pe gratis pentru reclama) si la un moment dat i am pus capac kit ului acela, l am stricat pe ascuns mai exact si dupa mi au luat un kit de 41 lei si pe acela l am stricat tot pe ascuns pana (a returnat kitul de 41 de lei ca celalalt il aveam de mult)mi-a cumparat un kit myria mg7503 de care am fost multumit aăăăăă 15 zile parca, dupa din ce in ce mai mult voiam tastatura mecanica si mouse ul mentionat la inceput, a da si cand mi am luat kitul myria de 98 de lei m au intrebat ei ce vreau, si am zis asta deoarece am vazut ca mi au luat kitul la 41 de lei si nu credeam ca o sa mi ia tastatura mecanica si mouse Logitech g203 rgb deoarece doar tastatura care o vreau e 250 de lei si credeam ca nu o sa mi o ia.Acum intrebarea mea este cum pot eu sa imi conving parintii sa mi ia stiti voi ce(tastatura mecanica 250 lei si mouse g203 prodigy rgb )? A da si parintii mei nu sunt saraci sa zici ca are rost zgarcenia asta, ca idee 6000 lei pe luna bugetu sa zic asa +alte bijnitării, afaceri(ca doar e Romania) ar veni vreo 6500-7000 lei pe luna salariu, adica destul de mult.

8 răspunsuri:
| WhiteAngel552004 a răspuns:

Incearca sa te comporti ca si cum ai fi un copil model timp de 1-2 saptamani astfel incat sa ii faci sa spuna ca meriti tastatura si mouse-ul.Sau cel mai bine e sa ii santajezi (într-un mod in care nimeni sa nu fie ranit) laughing)

| MmoooTtttt a răspuns:

Incearca sa te comporti bine cu ei, sa-i ajuti pe acasa/pe la bloc sau unde stai tu (curatenie, ordine, etc. pentru ca nu creed, ca vrei sa tai lemne daca stai la casa ( de exemplu ) ), si sa inveti cat de bine poti la scaola( sfatu asta pentru cand o sa incepa, ca poate o sa-ti ia si un pc mai bune sau ceva de genu).

Si sa incerci sa nu mai strici kituri de-alea sau altele pe ascuns, ca asa ei cred ca daca iti ia ceva pc mai scump, il stici si pe ala happy
Daca nu vor sa-ti ia, poti sa stand tu banuti, si iti iei ceva incet incet.
Dar un sfat de-al meu ar fi sa te bazezi bai mult pe componentele pc-ului, nu pe periferice.
Asa am facut si eu, mi.am luat tastatura, mouse, casti, mousepad, scaun de gaming, monitor, dar pc-ul meu ear cam slab happy
Adica mai bine te joci cu un pc mai bun si cu niste periferice mai slabute, decat cu niste periferice bune si un pc slabut.(nu stiu ce pc ai tu, dar daca ai unu mai slabut, incearca sa ti-l upgradezi di dupa urmeaza perifericele).

Sper ca te-am ajutatwinking

| alii98 a răspuns:

Nu fi un rasfatat in primul rand,cum descrii tu situatia acum
in al doilea rand, stai cuminte si ai grija de ele
in al treilea rand, du-te si spune-le asa
ce pot sa fac si eu ca sa strang bani sa imi iau jocuri din cand in cand?
si poate te ajuta ei, mai faci o treaba si mai castigi putin
in al patrulea rand, de ce iti trebuie mouse si tastatura asa de scumpe? pari un copil la cum te plangi

Răspuns utilizator avertizat
| alii98 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ideea e
suni ca un copil
si stai cu ce ai
nu au avantaje
aproape deloc
maxim cateva setari in plus si dpi
de casti mai zic
de la tastatura de office la tastatura de gaming mai zic
da asa nu prea are rost
oricum, dovedeste ca nu te plangi ca un copil, poate de asta nu vor sa-ti ia

Răspuns utilizator avertizat