| Xenoverse a întrebat:

Am un PC vechi de 11 ani si mi l-am dus la reparat ca numai pornea PC-ul. Domnul de la service mi-a spus ca s-a stricat placa de baza care era veche de 9 ani si domnul m-a intrebat daca vreau sa ii puna o placa de baza cu tot cu sursa, rami si procesor care ajunge la 704 lei o sa fie nou, dar i-am spus ca am sa mai gandesc.

Oare e bine ce fac? Sau imi strang bani si imi iau alt PC nou nout.

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Eu unul nu as cumpara hardware la mana a doua.
Ia-ti unul nou.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vinde ce mai merge prin el si la ~1000 RON gasesti un sistem complet foarte ok, sh, de prin 2014 asa.

| Lucian4 a răspuns:

Da, cumpara altul nou!

| Bizon95 a răspuns:

Placa de baza veche de 9 ani are un procesor cu un socket pentru care nu se mai gaseste placa de baza noua, mai ales daca ai luat vreo "promotie" in care ti-a bagat un socket exotic (putin folosit) si atunci o sa iti fie greu sa gasesti placa de baza si la mana a doua

in plus, ceva vechi de 11 ani s-ar putea sa fie pe ddr2, pentru care nu se mai fac placi de baza de ani buni

asta inseamna ca, cam trebuie sa schimbi placa de baza procesor si memorie, iar sursele se duc in timp, plus ca una veche s-ar putea sa nu aiba puterea necesara din ziua de azi

totusi, pretul e putin naspa, pentru tine daca iti e indeajuns un comp asa de vechi, asa ca te sfatuiesc sa iei unul de la mana a doua de la o firma de mana a doua:
www.interlink.ro
sub 250 lei un calculator cu dual-core (care presupun sincer ca asta aveai)
sub 400 lei un calculator cu i3
calculatoarele de acolo sunt DE FIRMA (deci fiabilitate ridicata, pentru ca noi au un pret de 2-5 ori mai mare decat unul cu aceeasi performanta, dar la mana a doua nu mai conteaza asta la pret, dar fiabilitatea ramane)
si, fiind firma de mana a doua, nu olx, ai garantie 6 luni

daca postezi ce configuratie ai acum, iti spun exact ce configuratie ti-ar fi cea mai buna

| anonimg a răspuns:

Nu contează atât de mult dacă este sh sau nu. Important este să fie ddr 4, care este ultimul apărut.
Ce îți vinde omul acela se numește "kit". Exemplu: https://www.samwise.ro/catalog/kit-uri-5
Kit-ul este mai ieftin decât dacă ai cumpăra fiecare piesă separată. Găsești pe olx o mulțime de astfel de kit-uri, dar trebuiesc testate ca să nu fie arsă vreo piesă(componentă).
Sunt kit-uri care poate să le lipsească memoria RAM sau procesorul; sau poate să fie complete.
Este rău în cazul tău dacă nu cunoști preturile. Orice ar fi, să fie un kit sau un sistem DDR4. Pentru că DDR3 este de generație veche.
Dacă îl iei pentru jocuri îți trebuie o unitate care să nu coste mai puțin de 2 mii de lei.
Bine ar fi să iei un coleg sau o cunoștință care se pricepe.

| Andreeush a răspuns:

Nu merită să dai atâția bani pentru a repara un pc vechi.
Mai bine mai adaugi bani și îți iei unul nou.

| NLS a răspuns:

Da detalii despre sistem.
Procesor, placa de baza (modelul), tipul și cantitatea de ram, numele și modelul sursei, și HDD.
In funcție de ce piese conține, îți pot spune dacă merita sa cauți alta placa de baza,
Daca ai nevoie de mai multe piese noi, sau dacă e cazul sa te gândești la un alt PC second hand.
(Găsești PC uri refurbished chiar decente pana în 800-900ron, chiar și sub aceasta suma. )
Chiar dacă nu se mai fabrica de mult timp, pe pieta SH se găsește încă tipul plăcii tale de baza, la preturi extrem de mici, trebuie doar sa cauți.
Acel tarif de 704 RON mi se pare cam mult, a văzut ca ești paralel și se și vede cu ceva extra in buzunar de pe spinarea "fraierului".