| cosmin3confuz a întrebat:

Sper k ma puteti ajuta : tocmai ce am fost la un service de PC-uri cu o unitate veche de vreo 8 ani (procesor AMD 1.6 GHz, 512 Mb Ram, 256 Mb placa video) si i-am spus sa imi puna alt procesor si alti Rami mai buni - din anii astia iar el a zis ca e prea veche unitatea ca sa o imbunatatesc. Acuma treaba e ca vreau o unitate la care sa imi las HDD-ul si placa video si doar sa inlocuiesc Ram si procesorul (eventual si carcasa ). Vreau de la voi sa imi dati un link pentru un procesor si niste Rami cat sa imi mearga fara lag sa joc PES 2013, Fifa 11, Batman Arkham Asylum si SpiderMan Shattered Dimensions. P.S. Inca o intrebare mai am la voi : daca e sa imi fac aceasta unitate sa imi mearga jocurile mentionate mai sus dupa aceea credeti ca voi putea imbunatati unitatea (adica sa ii pun din nou alte componente mai bune sau voi avea aceeasi problema ca la unitatea mea veche )? Dau Funda URGENT + vot!

25 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O unitate merita inbunatatila la maxim 3 ani dupa ce ai cumparat-o. Dupa, nu mai renteaza. Ti-a zis foarte bine ce ti-a zis cel de la service.
Revenind, nu ai cum sa pastrezi hdd-ul deoarece e cu intefata ide, si asa ceva nu se mai utilizeaza azi. iar un adaptor e destul de scump si nu merita.
Sfatul meu e sa vinzi tot ce ai acolo si sa strangi pentru o unitate complet noua.
Cam ce buget ai pentru eventuala unitate(de preferat, ca minim: 1000+ sau 1400 lei + daca vrei si jocuri)? Ti-am explicat de ce nu mai poti sa pastrezi ce ai acolo.

| cosmin3confuz explică (pentru sltlp):

Un wishlist cv te rog? happy... doar jocurile astea vreau sa imi mearga deocamdata daca ma intelegi dupa un an doi schimb piesele sa pot juca Fifa 14 si Batman Arkham City happy.

| sltlp a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Pai nu ai precizat cam cat e bugetul.

| cosmin3confuz explică (pentru sltlp):

1000 d lei. Vaa rog nu radeti pra tare dar doar atat am

| sltlp a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Nu rade nimeni. Cel putin eu nu. Eu sunt aici ca sa ajut, nu sa imi bat joc de oameni.
Eu iti recomand astfel: sistem: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/722154/+ asamblare: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ (Asamblarea e optionala, desigur) Iti faci cont prima data. Te autentifici in cont. Dupa, adaugi mai intai configuratia in cos, dupa care adaugi si asamblarea(opt). Pune voucherul(fara ghilimele) "6WXBQPKQ" cand faci comanda pentru un mic discount.
Incearca sa cumperi ce am pus acolo. Si cand mai strangi bani, cumperi o placa video dedicata, precum radeon 7770 sau 7750(nu mai ieftine ca nu merita raportul pret/performanta).
Oricum, am pus acolo asa: un cpu Intel din ultima generatie. Este foarte puternic. E peste vechile procesaore quad-core de acum cativa ani. SI are un raport pret/performanta foarte bun. Mai ai acolo 4gb ram(ajung), o carcasa cu sursa integrata de 500W, ca sa reziste la un gpu mai puternic fara sa o schimbi, ca e mai greu cu banii. Windows-ul il pui de pe stick iar driverele de pe internet. Pana iei un gpu dedicat, folosesti integrata, care are destul de multa putere.
Cam asa ruleaza jocurile pe integrata( http://www.youtube.com/watch?v=QhVFeO2jA8c )(nu te orienta ca e alt cpu, oricum acest dual-core e mai puternic decat i5-ul din laptop-ul din video). Insa, cum ziceam, cam atat duce integrata, deci destul pana cand iti permiti o dedicata. Daca mai ai nelamuriri, raspunzi.

| cosmin3confuz explică (pentru sltlp):

Ink cv : integrata nu este numai pentru office? adica pentru lucru?

| sltlp a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Pai in 1000 lei nu incape si o dedicata calumea. Ti-am aratat ca totusi se descurca. Stai cu integrata pana cumperi dedicata.

| cosmin3confuz explică (pentru sltlp):

Dar imi poti spune macar de curiozitate ce placa video dedicata miai recomanda ca sa joc jocurile mentionate de mine? (nimic mai mult )

| sltlp a răspuns (pentru cosmin3confuz):

PAi cam asa ceva: http://bit.ly/191Ayvr
Nu e prea mult, insa e o platforma potrivita pentru un upgrade la gpu, deoarece procesorul este performant(aproape cat un i3). La ce cpu e aici, poti sa pui o dedicata si de 600-700 lei fara sa te limiteze. De asta am recomandat asa. Daca insa crezi ca nu o sa faci upgrade-uri la ea, trebuie sa mergi pe altceva, cu cpu mai slab, dar si cu o placa video dedicata:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/722561/
Cam asa ruleaza pe conf cu dedicata: http://bit.ly/19ScmOl

| DenisIonut01 a răspuns:

In nici un caz nu o sa iti mearga jocurile mentionate mai sus daca ai schimbi doar procesorul si rami. Omul Acela avea dreptate nu degeaba e pus la service, omu ala se pricepe la calculatoare si iti poate da un raspuns pe loc si un raspuns bun! ca sa joci jocurile alea ai nevoie de processor minim Intel i3, rami minim 2gb recomadabil 4gb sau mai mult, placa video 512 mb minim asta pentru pes 2013 in rest e buna si 256 mb pentru restul jocurilor.

| MrSpooky a răspuns:

Atata timp cat piesele sunt compatibile poti schimba linistit piesele, dar piesele din unitatea ta sunt prea vechi si nu sunt compatibile cu cele noi. Poti renunta linistit la pc-ul tau daca vrei sa joci jocuri ca si Batman Arkham City/Asylum/Pes 2013 fiindca nu o sa mearga in veci pururi pe o placa video de 256.
Cel mai recomandat in prezent e un PC care sa contima minim:
Procesor:i3 3.0 GHz
Ram:4GB
HDD:500GB
Placa video:1GB

| cosmin3confuz explică (pentru MrSpooky):

Mi ai putea face un wishlist si daca poti cu tot cu o carcasa buna gen coogar?

| VladCepeș a răspuns (pentru MrSpooky):

Wrong, ce tot o dă lumea pe cât mai mulți GB memorie video? Drept e, nu găsești acum un model decent fără 1GB, dar contează mai mult lățimea de bandă și frecvența decât cantitatea.

| MrSpooky a răspuns (pentru VladCepeș):

"Wrong"laughing?
Cine o da pe multi GB la placa video?
Gandeste un pic prazule, daca el are placa video de 256 si jocurile alea cer 1GB...

| VladCepeș a răspuns (pentru MrSpooky):

La LOW îți joc pe 256, acceptabil pe 512. Cerințele sunt exagerate, dacă tu te iei după cerințele alea, e clar ce expert ești... Just Sayin', rămâi cu bine laughing

| MrSpooky a răspuns (pentru VladCepeș):

Daca tu joci pe low inseamna ca nu esti nici macar gamer de ocazielaughing
Ramai cu binewinking

| MrSpooky a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Wishlist-ul facut de sdrv e foarte bun pentru bugetul tau, dar ar fi mai bine daca ai mai avea putina rabdare sa strangi si niste banuti de o placa video ca sa poti juca macar pe mediuwinking

| VladCepeș a răspuns (pentru MrSpooky):

Comentariul ăsta e irelevant. A spus că vrea să-i meargă, nu să-i meargă pe maxim. Și a juca la maxim nu te face un gamer. Exista o perioadă când erau jocurile pe console, NES, Terminator, Gameboy, pe atunci nu exista termenul de gamer, dar dacă ar fi existat nu cred că nivelul de comparație era raportat la performanța PC-ului, unii nu-și permit. (Gamerul adevărat apreciază corect un joc, de la sunet, la grafică, la gameplay, la poveste, și nu joacă doar 1 singur joc). Și ca fapt divers, joc jocuri și pe ultra și pe low (și încă mă bucur de ele) - sau insinuezi că BF3 pe low arată inadmisibil de a fi jucat? Hai să-ți mai spun una, ești un copil căruia i-au luat părinții calculator și acum ești mare gamer că ai multe FPS în jocuri. Prea trist sad

| MrSpooky a răspuns (pentru VladCepeș):

Vorbea cel cu numele "VladCepes"laughing
Hai inchide gura, nu esti aci sa te certi...
Si ca sa stii si tu eu ma refeream la gameri din prezent nici decum la cei de pe vremuri si nu o sa vezi gamer care joaca mai jos de medium-high
A zis cine ca BF3 pe low ara inadmisibil? Ca sa stii si tu copilas un gamer adevarat nu trece prin joc cum treci tu prin scoala, el admira si cele mai mici detalii pe care pe low e mai greu sa le observi, dar un mucea dur in fata pc-ul nu o sa inteleaga asa ceva...
P.Sbig grinaca pateul ala caruia tu ii zici pc duce Red Alert 1, Turok Evolution, Kabus 22 pe "ultra" inseamna ca e binewinking
Intr-adevar foarte trist...Esti tare-n clanta pana te deconecteaza mama ta de la net...

| cosmin3confuz explică (pentru MrSpooky):

Imi recomanzi vreo placa video cu care sa pot juca macar pe mediu? te rog?

| hp8510p a răspuns:

Ai piesele vechi si proaste.Nu merita sa bagi bani in el.Nici macar nu mai gasesti piese pentru el...si daca gasesti vor fi foarte scumpe

| cosmin3confuz explică (pentru hp8510p):

Mersi ca nu miai raspuns la intrebari laughing

| dov76 a răspuns:

Nu cred sa mai gasesti componente compatibile cu ceea ce ai tu, prea vechi, intra pe eMAG si iti poti face acolo o configuratie mai ales ca ai posibilitatea sa compari produsele intre ele si sa vezi daca se potrivesc apoi tu decizi de unde le cumperi happy

| MetfeXs a răspuns:

Un pc nou la 1 000 de lei!