| c0pil1n a întrebat:

Salut.
Am un procesor i5 9400f cu cooler stock.
Atinge 80-86 grade temperatura in jocuri.
Placa video este un rx580 8gb si placa de baza Asus prime h310-r r2.0.
Sistemul il am de aproximativ 2 ani si nu am schimbat pasta.
Merita sa schimb pasta sau mai bine cumpar un cooler pana in 200 lei?
Posibil sa fie temperatura procesorului cauza stuttering-ului in jocuri?
Placa video ajunge la maxim 65 grade.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Astea sunt singurele recomandări pe care le fac in limita stocului și a bugetului disponibil. Am avut ocazia sa le folosesc pe toate 3 in trecut și pot sa garantez că sunt mai mult decât decente pentru oricine are nevoie, btw, toate vin cu pasta termoconductoare preaplicata.

https://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/se-904twin/

https://www.pcgarage.ro/coolere/cooler-master/hyper-h410r-rgb/

https://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/se-224-xt-basic/

5 răspunsuri:
| Nebunu54 a răspuns:

Da, merita sa-i schimbi pasta thermala, totusi eu ti-as mai zice sa-l cureti si de praf, ca poate e si de acolo, nu numai de la pasta.

| Sekim a răspuns:

Trebuie schimbat cooler ul cu siguranță. Pasta termoconductoare face diferente de maxim 5 grade + -. Acum, depinde ce cooler vrei și ce buget ai, cooler pe aer sau all in one pe apa.

| c0pil1n explică (pentru Nebunu54):

Mersi de sfat dar cred ca am sa-l inlocuiesc coolerul

| c0pil1n explică (pentru Sekim):

Pe aer si bugetul pana in 200. ma pun sa caut ceva
Ai ceva recomandari?

| Andresso a răspuns (pentru c0pil1n):

Arctic freezer esports duo. Sau daca gasesti mai ieftin ia de la scythe, desi arctic-ul asta e foarte bun, are si 2 ventilatoare.