| besterx a întrebat:

Salut, am un procesor "Intel core 2 duo e7300 2.66 ghz" problema la el este ca nu ruleaza la viteza de 2.66 ghz, ci la cea de 1.57 ghz (puteti vedea in screenshot-ul de mai jos). Vreau sa stiu de ce se intampla asta si cum pot remedia aceasta problema.
https://imgur.com/0QkA6xL

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ruleaza la frecventa scazuta pentru conservarea energiei. Atunci cand faci ceva mai intensiv, frecventa urca la cea nominala.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Uita-te mai atent, ce vezi tu e cat e folosit din el.

| Stefan123x a răspuns:

Procesorul ruleaza doar cat are nevoie. Acei 2. 66Ghz e frecventa maxima la care poate ajunge.

| DoctorWh0 a răspuns:

E normal... Eu am i5 care ajunge la 3. 1Ghz, dar de mult ori foloseste doar 1Ghz. Foloseste doar cat are nevoie, daca nu faci nimic si ai nevoie doar de 1.3 ghz, foloseste doar 1. 3Ghz. Deschide un joc gen CSGO sau ce vrei tu si ar trebui sa mearga la 2.66

Bula
| Bula a răspuns:

2.66GHz este frecventa ("viteza") maxima de lucru, cu care procesorul poate functiona.
Daca nu este solicitat intens, procesorul va functiona mai incet, chiar aproape de 0 (in stare de standby).
Aceasta caracteristica este pentru a economisi energie si a nu se incalzi prea tare.

... nici tu nu te omori cand ai putin de lucru... big grin