| Sfinnx a întrebat:

Vreau sa imi cumpar piese pentru PC sa pot juca linisita ce joc vreau. Vreau sa cumpar procesor dar nu stiu care e mai bun dintre i3 si i5 avand urmatoarele propietati.
Procesor Intel Core i3 3220 3. 3GHz
Procesor Intel core i5-750 2.660GHz /8M/09B
Imi explica cineva si mie cum sta treaba? I3 are 3.3 ghz[ viteza de procesare] si i5 are 2.66.Care e mai bun?
Dar cum ramane cu 8M/09B? Asta ce semnifica?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare procesor are alt socket. Trebuie sa ne spui intai ce placa de baza ai ca sa putem spune ce poti folosi. Nu merge procesorul intr-un fel si placa de baza altfel.

| Converse_Stefan_1992 a răspuns:

Ia-ti i5, e de 2 ori mai bune deoareca are cache mai mai mare (8mb)