| FleshUl a întrebat:

Am un procesor Intel Pentium G2030! Acum cateva zile am aflat ca are si placa grafica integrata(nu am cautat specificatii si nici nu a fost pornita din Bios atunci cand am facut calculatorul, cam acum 3 ani). Am intrat in Bios sa o pornesc,iar cand am salvat tot si am intrat in windows, nicio aplicatie nu se deschidea, sau daca se deschide(ex.Chrome) ramanea alba! Am oprit placa grafica si totul a mers iarasi! Cum as putea sa fac in asa fel incat sa functioneze bine si memoria grafica sau care ar fi problema? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai deja o placa video, nu ai nevoie de integrata. Aia e bine de avut pentru cand iti crapa cea dedicata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are rost! 100% e mai proasta decat cea dedicata.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil nu ai drivere instalate pentru placa video integrata (daca spui ca nu ai stiut de ea si a fost inactiva).

Drivere gasesti aici: http://downloadcenter.intel.com/......Processors

Cum spune si @Salontanul, este foarte probabil ca placa video discreta (cea pe care ai folosit-o in acesti 3 ani) sa fie mai buna decat placa video integrata in procesor (pe care ai descoperit-o si activat-o acum). In plus, placa video discreta are RAM propriu in timp ce placa video integrata consuma din RAM-ul sistemului.