| Ciociu_Cosmin_1997 a întrebat:

Se merita sa mi iau un procesor Intel Pentium Dual-Core G2020 privind placa video integrata! Daca da imi puteti spune cam cat ar fi memoria ei! Multumesc!

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Depinde. Nu cred ca o sa cumperi doar procesor. E clar ca o sa schimbi destul de multe in pc, asa ca... depinde
2. Nu conteaza cantiatea de memorie la placa video
3. Cantiatea de memorie alocata o poti seta tu din bios sau e setata automat

| crackster a răspuns:

Cea mai buna alegere este sa-ti iei procesor si placa video separate. Avand in vedere bugetul de care dispui si scopul componentelor iti recomand sa te axezi pe calitatea placii video. Asadar, iti recomand acest procesor:http://bit.ly/1c33qHs
Tinand cont ca esti gamer, iti recomand o placa video cu cel putin 1Gb VRAM, care isi face treaba si in jocurile mai noi: http://bit.ly/17SlDnX

| al3xander a răspuns:

Ce treaba are procesorul cu memoria placii video integrate? procesorul mareste performanta in sensul la rapiditatea unui calculator si sunt diferite modele (ma refer la slot-uri) care pot fi puse pe diferite placi de baza. pentru a vedea detalii la placa video foloseste utilitara asta http://www.techpowerup.com/gpuz/

| Me2 a răspuns:

Vad ca tot pui intrebari una dupa alta, memoria unei placi video nu este importanta
1. Vrei un PC nou?
2.Ce buget ai?
3.La ce il vei folosi?
4.La ce rezolutie te joci?

| Ciociu_Cosmin_1997 explică (pentru Me2):

Deci vreau sa mi fac pc mai bun asa ca vreau sa mi iau un procesor bun pentru a rula niste jocuri mai noi... Vreau sa mi schimb placa video si procesorul, dar am vazut niste procesoare mai noi care au placa video integrata si ma intrebam daca as putea sa mi iau un procesor mai scump (pana in 400 lei)cu placa video integrata si sa nu mai imi iau placa video care se ataseaza de placa de baza(precizez am o placa de baza care suporta un procesor cu placa video integrata)il voi folosi pentru a ma juca cu un grup de prieteni si joc la o rezolutie de (cum aflu rezolutia?)