| LPCTSTR a întrebat:

Salut.
Am un program foarte dezordonat. Vin seara acasa, si nu prea am timp sa consum bateria telefonului, iar cand ajung, raman cu 60-40%, si il bag la incarcat chiar daca are 60%, si ma intrebam daca bateria se poate deteriora.
Am auzit ca bateria, pentru o durabilitate mai mare, trebuie descarcata pana la 20-15% si abia dupa pus telefonul la incarcat.
Poate avea bateria de suferit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai ca nu trebuia sa ajunga la 15-20%... Faci perfect cum faci sa o ai pe perioade lungi de timp in stare buna

2 răspunsuri:
| AlYouNeedToKnow a răspuns:

Nu are de suferit, eu am un iPhone 7 de o perioada îndelungată si îl las peste noapte cu 60% si nu pătește nimic și chiar este sensibil la fazele acestea cu bateria. BTW, când bateria este încărcată, telefonul nu mai încarcă, am citit asta in cărțile mai multor telefoane gen Samsung, Huawei

| Eduard_Somoiag_1997 a răspuns:

Da poate avea de suferit
cu timpul ea nu va mai tine la fel de mult daca o bagi la incarcat la 40-60%
durabilitatea va scadea mai repede decat daca o descarci pana la 10-20% asa va avea o durabilitate mai mare si se vad eteriora mai repede
eu am patit asta cu o tableta Samsung si un telefon