| Anonim430 a întrebat:

Dacă pun telefonul la încărcat peste noapte se poate supraîncălzi sau deteriora bateria?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu o faci prea des, nu. E bine, totusi, sa eviti asa ceva.
Si nu te lua dupa Frank, că habar n-are cum era in anii 80.

| sierra1 a răspuns:

N-are nimic, incărcarea se oprește AUTOMAT

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ani de zile am o aplicatie pe telefon care arata ora. Noaptea pun telefonul la incarcat si pornesc aplicatia. Telefonul are 3 ani si n-a patit nimic din punct de vedere al bateriei. Doar pe ecran au ramas urmele ceasului dar nu ma deranjeaza.

| Frank51 a răspuns:

Poate prin anii 80 când nu exista bms.

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred

| Anonimul151 a răspuns:

Nu prea e ok să îl ții la încărcat peste noapte. Da, îți poate deteriora în timp bateria. Dacă faci asta zilnic.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Ar fi fost bine sa specifici si modelul telefonului. Generațiile noi au încărcare optimizată. Chiar dacă e mai vechi sau fără funcția de încărcare optimizată, șansele să bulești bateria sunt mici, se poate întâmpla, dar după ani de zile. Și tipul de încărcător contează, când detectează că bateria e full se opresc din încărcare, sau rămân la nivel minim.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu e prea bine. Asta dacă nu ai un IPhone mai nou, care are o funcție care se numește încărcare optimizată a bateriei, care dacă este activată, telefonul chiar dacă este lăsat la încărcat peste noapte, se oprește din încărcat la 80% apoi de la o anumită oră continuă încărcare astfel încât tu când o sa te trezești o sa ai baterie 100%, încărcată treptat. Dar ideal ar fi să nu încarci bateria telefonului, până la 100% și nici să îl lași să se descarce până la 0%. Trebuie să încarci Până la 90%, și când ajunge la 20%, deja să îl pui la încărcat, pentru a proteja bateria în timp.

| Anonim430 explică (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Dacă pun la încărcat telefonul peste noapte nu am cum să știu când ajunge la 100%. Și telefonul îl pun la încărcat seara înainte de somn, chiar dacă bateria este 5%, 20% sau 30%