| Alexutzu_Alex_1980 a întrebat:

Am un S4 mini si as vrea sa stiu dacs este adevarat ca trebuie sa am bateria 0% ca sa bag telefonul la incarcat? Cineva mi-a spus ca daca bag telefonul la incarcat iar bateria telefonului nu este complet descarcata, durata bateriei va fi mai scurta.Este adevarat? Eu nu cred ca afecteaza cu ceva daca bateria telefonului nu este complet descarcata dar eu totusi il bag la incarcat...

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Acel cineva a ramas in urma cu 15 ani cand telefoanele mobile aveau baterii de tip Ni-MH. acele baterii trebuiau descarcate de tot si reincarcate dupa pentru o durata de viata mai luna. cum zicea si "raresandrey" e recomandat sa pui pe la vreo 10% telefonul la incarcat pentru o durata de viata mai lunga a acumulatorului.

2 răspunsuri:
| raresandrey a răspuns:

Aiurea, cauta sa pui tf la incarcat cand iti mai ramane cel putin 10% astfel eviti ca bateria sa aiba o durata de viata scurta.