Întrebare recomandată | Marius_Mircica_1967 a întrebat:

Am un router wireless D-Link 802.11g/2.4GHz (cunoscut de unii) nu stiu cum sa-l comfigurez sau sa il folosesc va rog care puteti ajutati-ma cu o imformatie
PS: am net de la rds.

5 răspunsuri:
| Serafir a răspuns:

Bagi cablu de la rds in chestia aia de la router unde e albastru sau ce culoare de e una singura dupa care introduci alt cablu de la router in calculator dupa care introduci cd-ul de instalare si de acolo ai instructiuni daca ai windows 7 ai instructiuni pentru ce mai trebuie sa faci in plus

| MrColitza13 a răspuns:

Salut! Depinde cum e configurat, ai modem sau nu... dacă ai şi e configurat în regim router(sau vine configuraţia deodată) atunci pui cablul de la modem într-unul din porturi, 1 de exemplu şi al doilea cablu dacă ai nevoie apoi din alt port 2 de exemplu îl tragi la calculator, dar dacă e configurat în regim bridge, atunci pui cablul de la modem, sau cel care vine, în portul WAN şi al doilea din celelalte porturi. Dacă e ca în primul caz, atunci trebuie să mai schimbi setările puţin din router- la Network să pui adresa 192.168.1.2(de exemplu) ca să nu fie identică cu cea pe care o primeşti! dacă ceva, skype-ul meu: colitza23

Succes!

| victorandrei a răspuns:

Si daca routerul nu are wirelessul configurat sau nu se conecteaza laptopul direct la el cum il configurezi daca nu prin fir prima data? Stii doar sa comentezi la un raspuns dat (asa cum se pricepe omul) dar raspunsul tau unde este?

| victorandrei a răspuns:

Daca nu ai reusit iti trimit un mesaj cu id ul meu si te ajut.

| Greab_Dumitru_1951 a răspuns:

Am internet de la upc, cum instalez router 802.11g/2.4ghz?