| Seb000q a întrebat:

Salut, am vrut să vă cer o părere simplă în legătură cu upgradul la memoria RAM a unui laptop Asus, are deja una încorporată, deci mai suportă o plăcută de 4 gb și aici vine întrebarea, să iau un slot DDR3 4 gb RAM cu 1333 MHz 1, 5 volti sau DDR3 4 gb RAM cu 1600 MHz 1.35 volti sau DDR4 4 gb RAM 3200 MHz.
CPU(AMD Radeon R2) are o viteză de bază 1.5 GHz.
Iar memoria RAM încorporată are 1333 MHz și este un SODIMM.

Întrebarea o pun astfel: Fiecare dintre cele 3 are un voltaj diferit și n-aș vrea să stric ceva, și ma întrebam dacă voltajul(la fel și viteza 1333-1600-3200 MHz) se ajustează singur de la laptop sau trebuie sa lucrez în bios la ceva.
Leptopul va fi folosi numai la lucrări în PowerPoint, merge destul de decent, dar aș vrea să meargă bine

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Ia de 1333. Cea mai inceata da tonul, asa nu are rost sa iei de 3200 ca sa iti mearga tot in 1333mhz

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la un service pentru upgrade de memorie!
Astfel vei avea siguranta functionarii (corecte), chiar in regim Dual Channel.

| sierra1 a răspuns:

Ia incă un RAM ce are peste 1333 MHz și să fie tot un SODIMM.

| Brizbriz a răspuns:

"să iau un slot"
faci niste confuzii incredibile, NU poti sa iei un slot, pe desktop fara sa iei intreaga placa de baza, pe laptop fara sa iei tot laptop-ul, pentru ca slot inseamna lacasul unde se infige memoria

in plus, pui o intrebarea total imposibil de raspuns, sunt laptop-uri care au 2 sloturi, sunt laptop-uri care nu au nici unul si memoria existenta e lipita direct, iar cand au 2 sloturi, s-ar putea sa fie amandoua ocupate, deci un upgrade inseamna ca ori scoti 1 ram, si faci asimetric, ori scoti ambele

in plus, exista laptop-uri care nu suporta decat anumite tipuri de memorie, doar o anumita cantitate, samd

deci,
NU AVEM DE UNDE SA STIM DACA SE POATE LA TINE SAU NU