| zurghii a întrebat:

Salut,
am un laptop cu 4 gb memorie ram ddr4 1600 mhz.
De unde pot sa mai iau inca 4 gb memorie de 1600 mhz ddr4? Cu 1600 mhz gasesc doar ddr3...

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum a zis si lllshanelll,
DDR4 are frecvente cuprinse intre 2133 si 4600MHz
Vine in 2 variante de voltaj, 1.2V sau 1.35V.
Latentele - intre CL14 si CL19 in functie de frecventa

(ca un indiciu DDR3 la 1600MHz vine cu CL 6, CL 7, CL 8, CL 9, CL 10 sau CL 11 )

Verifica cu aceste programele de diagnoza:

HWinfo64
https://www.hwinfo.com/download.php

Speccy (e vazut ca False Positive de Windows10, insa il poti lua cu incredere, e folosit de milioane de utilizatori, firma a raportat deja la Microsoft "grozavia")
https://www.ccleaner.com/speccy/download/standard

| IIIshaneIII a răspuns:

Pai ddr4 pleaca de la 2133mhz in sus eu de ex am in pc o placuta de 8gb ddr4 2400mhz hiperX, cel mai probabil ai ddr3 in laptop

| zurghii explică (pentru IIIshaneIII):

Dar in cpuz scrie ca ii ddr4, si pe laptop scrie ddr4

| IIIshaneIII a răspuns (pentru zurghii):

Cel mai probabil afiseaza gresit cpu-z, posibil sa ai o placuta ddr4 cu frecvente mai mari si sa ruleze mai jos din diferite motive sau ai ddr dar afiseaza eronat, scoti capacul de la ram, vezi ce scrie pe placuta si dai search pe google si il gasesti, oricum nu exixta ddr4 1600mhz, poate o fi vreun specimen/editie limitata