| Maree1 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un procesor si o placa video noua. Aceste doua lucruri trebuie sa se potriveasca cu alte componente din calculator? Cu ce anume daca da? Si pentru fornite e ok procesor i5?

7 răspunsuri:
| Lajsvdufbvf a răspuns:

Procesorul trebuie sa se potrivească cu placă de bază. Depinde ce procesor i5 cumperi dar eu te sfătuiesc să îți iei i5-9400f e foarte bun

| NicolaeCristianAnonymous a răspuns:

Buna, trebuie sa fie de aceleasi socket al placi de baza, Placa video trebuie sa fie de aceleasi PCIE express ca al celei al placi de baza, gen Placa video pentru slot PCIe express 2.0, merge doar cu placa de baza ce are slot pcie express 2.0, Memoria ram de aceleasi tip ca al celei al placi de baza, gen 4 gb ram ddr3 merge doar pe o placa de baza cu slot de ram ddr3, Uita-te cati mhz suporta la rami placa de baza.HDD sau ssd sa fie de aceleasi sata ca al placi de baza, o sursa decenta gen 500w. Uita-te pe gogole cum sa construiesti un pc, unele site-uri ai lista componentelor al unor cumparatori gen PCGarage.

| NicolaeCristianAnonymous a răspuns (pentru NicolaeCristianAnonymous):

*Procesorul trebuie sa fie de aceleasi socket al placi de baza*

| Maree1 explică (pentru NicolaeCristianAnonymous):

Cum pot afla ce placa de baza am?

| flixbuster a răspuns (pentru Maree1):

Presupun ca ai desktop.

1. La pornire intri in BIOS/UEFI - acolo intotdeauna afli ce placa de baza ai.

2. Din Windows, folosesti CPU-Z (sau alt program echivalent).

3. Desfaci carcasa si vezi ce scrie pe placa de baza.

| Maree1 explică (pentru flixbuster):

Gigabyte technology co. ltd. f2a55m-s1
Stii cumva daca suport i5, i7 si o placa video buna?

| flixbuster a răspuns (pentru Maree1):

Ha ha ha! Ce i5 si i7?

Uita-te la Gigabyte pe site sa vezi ce procesoare suporta (vezi ca sunt doua revizii, 1.0 si 3.0 - trebuie sa vezi si ce revizie ai tu, e scrisa pe placa de baza, nu stiu daca ti-o raporteaza vreun tool software):

http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-F2A55M-S1-rev-10/support#support-cpu

http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-F2A55M-S1-rev-30/support#support-cpu