| Superman1243 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un ssd:
http://www.emag.ro/......DCJ9BMBBM/

Se poate ca acest ssd sa nu fie compatibil cu pc-ul?
Nu vreau sa il cumpar si sa nu functioneze!
Ce functii ar trebuie sa indeplineasca pc-ul ca sa fie compatibil cu acest ssd?

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Are aceleasi mufe de conectare ca si la un hdd pe sata. Indicat ar fi ca sa scoti maximul de performanta din acel ssd, placa ta de baza sa dispuna de porturi SATA 3

| Superman1243 explică (pentru Jipa95):

Si cum as putea sa aflu daca placa de baza dispune de porturi SATA 3?

| Jipa95 a răspuns (pentru Superman1243):

Te uiti in specificatiile placii de baza

| DeyCj a răspuns:

Dacă Pc-ul tău știe de S-ata indiferent de care, I, II, III tot la fel lucrează și BIOS-ul să știe ANCHI e 100% compatibil, dar ia în calcul ca ai nevoie și de un adaptor de la 2, 5' la 3, 5 ca să-l montezi în bay-ul carcasei, că SSD-ul e de 2.5' adică în formatul de laptop( încă nu am văzut SSD de 3.5 numa' de 2.5, așa că nu-i stres).
De asemenea dacă vei monta un SSD trebuie să știi că instalarea softului se va face în ANCHI, iar din sistemul de operare TREBUIE să activezi funcția trim, cu excepția Microsoft Windwos 10 unde e implicit activă și programată a se executa săptămânal. De asemenea SSD-ul nu se defragmentează cu softurile din sistemul de operare că îl vei strica. happy