| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

Astazi s-a intamplat ceva cu calculatorul meu. Eram Pe net, pc-ul deschis de cam 3-4 ore si de odata se stinge. Ma uit, ba o fi sarit o siguranta ceva, nu. De atunci daca incerc sa apas Pe buton se aprinde o jumatate de secunda impreuna cu mouse-ul si tastatura si se stinge. La fel se intampla cu ventilatorul din sursa, porneste sa se invarta si se opreste brusc. Am curatat tot praful din el, desigur am oprit sursa intai si tot asa se intampla. Nu miroase deloc a ars sau plastic topit.
E de la sursa? Placa de baza? Multumesc anticipat, ofer funda!

4 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Ai laptop sau unitate cu monitor sau toate cele?

| AnonyYZ a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie, si am dus PC-ul la reparat. Problema era de la sursa. Mi s-a ars ceva de acolo, si nu mirosea a ars sau ceva. Acum, depinde daca s-a ars un component, sau nu. Verifica si cablul vga, poate e ceva. nu se stie.
Ai putea sa incerci sa schimbi placa video sau placa de baza. Iar daca nici asa nu merge, du-l la reparat!

Bula
| Bula a răspuns:

Undeva s-a facut un scurtcircuit, iar protectia sursei intra in functiune.

Trebuie sa deconectezi, pe rand, perifericele din calculator (placa video, hard disk-uri, CD/DVD ROM, memoriile RAM), sa nu mai fie nici cu un fir conectate.
Deconectarile se fac cu PC-ul scos de sub curent!
Dupa ce ai decuplat piesa defecta, va porni imediat ventilatorul cooler-ului procesorului.