| Iulian0764 a întrebat:

Nu se aprinde calculatorul deloc. apas pe buton si nimic.nici mouse-ul nici tastatura nu clipesc nimic(mouse optic). nu stiu ce sa fac. Un sfat ceva?

7 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Mai multe detalii!
O smecherie care merge intotdeauna este :
1)sa scoti calculatorul din priza, astepti 1 minut si il conectezi din nou la sursa de curent electric.
2)scoti bateria de la placa de baza, ca sa resetezi bios-ul.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu cand am patit asta era de la sursa. S-a ars. E buna ideea cu scosul din priza si verificat daca ai curent. Daca se incapataneaza sa porneasca in ciuda faptului ca are curent ar fi mai bine sa apelezi la un specialist, sau o cunostinta care se pricepe la asa ceva, sa nu risti sa te electrocutezi sau sa strici ceva.

| Jony123 a răspuns:

Pai s-ar putea sa fie placa de baza arsa (poate ai facut overclok si ai dat la o frecventa prea mare), apoi mai este o chestie desi pare a fi de prosti, au mai patit multi, ai verificat daca la sursa e pornita (este un butonas mic negru pe sursa (in afara unitati daca e montata in pc), au mai patit si alti care au luat 3 surse si dupa ce a cumparat pe a doua sursa crezind ca sursa veche e defecta, mai cumpara unam si ania nu mergea, mai cumpara una si nici aia nu mergea si apoi vede ca sursa veche era inchisa din butonas, si celelalte surse la fel... si a cheltuot 110 de lei degeaba. Butoasul ala se inchide tare usor, dai cum mina si nici nu iti dai seama!

| Yumitsu a răspuns:

Verifica daca ai electricitate. Stiu ca pare stupid, dar totusi incearca. Scoate-l din priza, asteapta putin si baga iar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne auzi la ala! scoti aia si aia, e sursa dusa frate! alta noua. daca era sa fie de la bios sau alt ceva mergea ledu la mouse/tastatura.

| Iulian0764 explică:

Pai am mai pus o sursa care o aveam prin casa dar tot asa poate or fi amandoua stricate. dar stiu ca ultima oara sursa care o aveam prin casa am probat-o la alt pc si mergea.

| Iulian0764 explică:

Am dat si din butonasu ala negru.