| Stufii a întrebat:

Atunci când stau pe Facebook, YT ș.a., se mișcă browser-ul (uneori și laptop-ul) foarte greu, sacadat. Îi pot face ceva?
PS: Folosesc Opera.

15 răspunsuri:
| Bandit288 a răspuns:

Daca ai 1GB RAM pe PC / Laptop se misca asa. Du-te la un magazin si cumpara memorie 4GB RAM, si o sa vezi ca o sa mearga toate ca pe unul performant.

| Adry05 a răspuns:

Poti incerca sa reinstalezi windowsul. La mine de obicei merge mult mai bine dupa cand mai am probleme de genul.

| Bandit288 a răspuns (pentru Adry05):

Chiar ca, poate are fisiere de mari dimensiune, jocuri, nu stiu, si nu mai incape pe Disc.

| Stufii explică (pentru Adry05):

Acum două săptămâni am făcut asta. happy

| Adry05 a răspuns (pentru Stufii):

Ai incercat pe alt browser? Iti merge la fel?

| Stufii explică (pentru Bandit288):

Din fericire, am 6GB! big grin

| Bandit288 a răspuns (pentru Stufii):

Si eu am 4GB... pai si cum sa-ti mearga greu browser-ul? Te-ai uitat la cablurile wireless, poate alea trebui' schimbate, cheama o echipa sa-ti bage alt cablu de net, instaleaza-ti Google Chrome si vezi daca-ti merge bine dupa happy

| Stufii explică (pentru Adry05):

Sincer, m-am gândit la chestia asta dar nu am încercat.

| Stufii explică (pentru Bandit288):

Nu e din cauza conexiunii la internet, știu sigur. Am avut Chrome, aceeași problemă. Până la urmă o să supraviețuiesc și așa.

| Bandit288 a răspuns:

Sau poate ai virusi in pc thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza asta
https://www.malwarebytes.com/mwb-download/
Da o scanare si asteapta
Sa-mi spui daca iti mai face asa
Incearca sa-l folosesti in safe mode, mai face asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt o multime de motive sa iti apara aceasta problema.
1. Ar putea fi de la internet(conexiunea slaba sau firele nu sunt bagate bine, poate pline de praf)
2. Calculatorul tau era componente slabe
3. Poate ai virusi sau trebuie curatat
La 3. poti da o defragmentare de disk sau sa folosesti programul CCleaner(Iti alegi de acolo ce vrei sa faci; Personal, ti-l recomand)
Te poti duce si la Downloads(descarcari), sau sa stergi fisiere inutile sau temporare(Temp) sau multe altele.
Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

| Stufii explică (pentru anonim_4396):

Folosesc de mulți ani Malwarebytes (Anti-Malware si cel Anti-Exploit) dar merci pentru raspuns! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Stufii):

Cum am spus, intra in safe mode
Vezi daca mai face asa

| Stufii explică (pentru anonim_4396):

1. Posibil să fie și de la conexiunea la internet...
2. I3 4010U, 6GB RAM si AMD R5 M240. (Intel - AMD, știu, știu)
3. Hmm, nu am mai defragmentat de mult timp HDD-ul. O să încerc metoda asta! happy Merci.