| Andrei6829 a întrebat:

Salut Băieți! Vreau sa îmi cumpăr un laptop de gaming, îl folosesc la gaming și cursuri online, proiecte. Sunt pasionat de jocuri.

Am pus ochii pe un Laptop Lenovo Gaming 15.6'' Legion 5 15ARH05H, FHD IPS,
Procesor AMD Ryzen™ 7 4800H (8M Cache, up to 4.20 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, GeForce GTX 1660 Ti 6GB care are placa video GeForce GTX 1660 Ti doar că are 60 hz. Este o diferență mare fața de 120 hz? Vor rula jocurile fluid chiar având doar 60 hz avantajul fiind procesorul AMD Ryzer 7 4800H și placa video?

Vreau un laptop care să funcționeze destul de bine minim 5 ani până ce voi strânge bani sa îmi cumpăr altul.

Am mai găsit unul și nu sunt decis, vreau sa îmi dați un sfat.

Laptop Lenovo Gaming 15.6'' Legion 5 15ARH05H, FHD IPS 120Hz, Procesor AMD Ryzen™ 7 4800H (8M Cache, up to 4.20 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, GeForce RTX 2060 6GB, Free DOS, Phantom Black
acesta are 120 hz rata de reîmprospătare a ecranului ce este bine și placa video GeForce RTX 2060 si are un consum ceva mai mare de curent.

Auzisem de la alții că din cauza plăcii video avea puțin lag in jocuri, blocaje mici stuttering, scădere de fps, supraîncălzire ceea ce versiunea cu GeForce GTX 1660 Ti 6GB nu se întâmpla. Singura excepție este că aveau 120 -144 hz. nu 60 hz cat am găsit eu.

Care achizitie ar fi cea mai buna investiție în ceva gaming bun pe laptop și la școală, teme, proiecte, office? Nu vreau sa irosesc banii bugetul meu este maxim de 4600 lei, iar ele sunt la reducere prețul fiind cam 5700 lei la sfârșitul lunii. Mulțumesc vreau un răspuns concret.

Răspuns Câştigător
| Andrei6829 explică:

Durată de viață a unui desktop este de 5 ani; a unui laptop este de 3 ani, și a unui telefon este de 2ani. Chiar dacă oricare ar costa și 1 milion de dolari. Și până atunci producătorul nu garantează că nu vor putea să nu apară defecte.
Sfatul meu este să nu mergi după rata de refresh, ci după durabilitate. Mai ales că un laptop se încinge mult mai tare decât un desktop. Și mai ales că cel care are rata de refresh mai mare se încinge și mai mult.
Un desktop ar duce mult mai bine programele decât un laptop, dacă amândouă ar avea aceleași componente.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei un laptop care sa mearga 5 ani in regim de desktop? Nu exista asa ceva la noi pe piata. Scule profi gen Eurocom, poate, dar alea si costa de te ustura. Oricum nu se importa la noi Eurocom, din cate stiu. Singurul raspuns concret pe care ti-l pot da e ca de banii astia fie iti iei un desktop ca lumea, fie un laptop care o sa crape in maxim 3 ani. Ca o paranteza, am desktopul din 2012. Placa de baza si ramii sunt aceleasi ca la inceput, intre timp am urcat cu procesorul de la i3 2120 la i5-3570S, placi video au fost HD 4770, a crapat aia, am stat cateva luni cu integrata, apoi un GTX 750 Ti timp de vreo 5 ani, urmat de un GTX 960 pe care il folosesc si acum. Ia zi-mi cum ai fi putut sa faci treaba asta cu un laptop?

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Daca tot vrei sa te joci si sa fii competitiv ia un laptop cu 120hz sau 144hz,

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei6829):

Hai sa fim seriosi cu asta cu 5 ani... poate daca iti iei o mizerie de Myria sau alta nenorocire. Iti fac la orice ora un desktop cu componente care sa te tina 10 ani fluierind. Marea problema e ca la noi cel putin majoritatea nu folosesc UPS-uri si isi iau surse de tot r*hatul, de unde si durata de viata mult scurtata a desktopurilor. Gindeste-te ca ai acum pe piata destule surse cu 10 ani garantie. ZECE. Sursa mea, cand am luat-o, era cam singura cu 7 ani garantie. Am dat pe ea cit pe vreo 5-6 surse de duzina, dar si-a scos banii cu virf si indesat de atunci. Inca o chestie care scurteaza mult viata desktopurilor, frecusul cu inchis-deschis asta de multe ori datorat parintilor care au impresia ca un calculator lasat deschis 10-20 de minute consuma cit o locomotiva.

| anonimg a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Un pc poate să te țină și 20 de ani "cu reparații". (Mai ales acum că nu se mai scoate niciun windows nou.)
Dar durata de viață a unui pc nu este făcută de mine, ci de producători. Că românii sunt niște amărâți care nu aruncă nici chiloții după ei decât după ce s-au rupt rău de tot, asta este altceva. Dar producătorul este acela care oferă durata de viață; chiar dacă pentru noi românii ni se pare o investiție scumpă.

| badpanda a răspuns:

Din punctul meu de vedere jocurile sunt pentru idioti.
Daca vrei un computer serios iti cumperi un Mac.

| sierra1 a răspuns:

Te arunci prea tare cu capul inainte - un laptop de max 3000 iți e suficient, mai caută!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Eh... sa vezi ca harduri de 50 MB perfect functionale am, te lingi pe bot.winking
@badpanda: Depinde de joc. Daca imi explici tu mie cum e un joc ca Civilization pentru idioti, meriti un Nobel pentru pace. Legat de Mac, serios, permite-mi sa ma amuz. Mai degraba Macul e pentru idioti. Si nu, nu ma refer neaparat la pret. Am folosit intensiv si Mac-uri, si Linux, si Windows.

| NLS a răspuns:

Daca nu ai nevoie neaparata de mobilitate, NU lua asa ceva.

N-ai idee care e diferenta intre un sistem in care poti raci piesele fara probleme,
si un laptop, unde sa racoresti componentele e sport extrem.

Daca chiar te incapatanezi, alege GTX 2060 si ecran de 120 Hz.
Dar foloseste obligatoriu cel mai bun cooling pad pe care il gasesti.

Cu un sistem, costa mai mult la inceput, insa iesi mai ieftin pe termen lung, pentru ca poti inlocui exact piesa defecta sau care s-a "invechit moral" (de regula, placa video e prima piesa care se cere schimbata).
Intr-un laptop nu poti sa upgradezi nimic esential (procesor, placa video),
iar mai nou, in multe sisteme, jumatate din cantitatea de RAM cu care vine din fabrica e lipita de placa de baza, acest lucru dezavantajand un viitor upgrade, pentru ca vei pierde Dual Channel, avand 2 placi cu capacitati diferite.

| Andrei6829 explică:

Va mulțumesc tuturor că mi-ați dat un sfat bun. am dat comanda de laptop model cu GeForce GTX 1660 Ti 6GB, aștept să ajungă comanda. chiar daca are 60 hz deoarece are 300 niti ceea ce înseamnă un ecran mai luminos și răcire mai buna si chiar mă interesează acest aspect, cred că este o alegere buna.
cel de 2060 are doar 250 niti.
sper să mă țină macar 3, 4 ani până ce termin studiile. Vechiul PC l-am avut timp de 12 ani, nu am schimbat nici o piesă dar l-am mai curățat de praf, după 10-11 ani rula doar Lol, cs go, San, Andreas, la low sau medium graphics unele.parca am jucat și Tom Rider
când nu mai poate îl voi folosii office, taskuri simple.
faza nasoala este că, când am plecat din țară am lăsat PC ul acasă închis și a intrat un șoricel in unitate iar cand m-am întors mirose a încins PC ul, nu mai funcționa. happy așa că am terminat și cu el. am investit in telefoane până acum. începând cursurile în toamna m-am hotărât să îmi iau un laptop.
acum mă pot juca unele dintre jocurile moderne de moment happy in weekend. o seara buna!