| Nimeni10 a întrebat:

Salut, cam cat ar trebui sa setez contrastul si luminiozitatea la monitor, l-am setat la 50-50 oare e ok?

5 răspunsuri:
| Nevroza a răspuns:

Important e sa iti setezi luminozitatea in asa fel incat sa nu te orbeasca dar nici sa te chinui sa te uiti de aproape. 50-50 pare ok, depinde si cum vrei sa adaptezi vederea. Bafta!

| Nimeni10 explică (pentru Nevroza):

Pai luminiozitatea e contrastul sau brightness? habar n-am despre tehnologiile astea, daca dau reset la monitor imi arata brightness 90 iar contrast 80.

| Nevroza a răspuns (pentru Nimeni10):

Fa niste setari in asa fel incat sa vezi tu, sa nu obosesti ochii. Nu mai da reset daca nu iti place

| Nimeni10 explică (pentru Nevroza):

Pai daca am contrastul si luminiozitatea mai mica cu atat imi afecteaza mai putin ochii?

| Nevroza a răspuns (pentru Nimeni10):

Teoretic da, practic habar nu am. Eu de obicei imi tin la 50 sau 40 °/○ si nu am probleme cu vederea. Plus ca asa o tineam si cand eram mic.