| denisTiky a întrebat:

Ce fel de memorii recomandati pentru gaming, dual chanel sau single chanel? As vrea sa pun 8 gb de ram ddr4 pe o placa de baza cu doar 2 sloturi, am auzit ca un ryzen 3 (nu stiu ce model) merge bine cu 2 placute de ram. E adevarat?
Sa imi iau 2x4 sau 1x8? Care sunt avantajele/dezavantajele.

Si inca o intrebare, ce este chipsetul la placile de baza? Stiu ca de obicei este pus sub socketul procesorului, scrie acolo socket am4 si dedesubt scrie chipset: amd. Asta inseamna ca este suportat un procesor amd sau o placa video amd?

Ps:m-a bagat in ceata un prieten care zicea ca se refera la placa video suportata( chipset-ul)

Funda!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

1. In toate cursurile de technica IT in care am participat pana acum instructorii spuneau clar : dual channel e mai eficient decat single channel.
Personal nu am vazut o diferenta considerabila. Sa zicem totusi ca o configuratie dual-channel e mai rapida.

2. Circuitele care asigura si controleaza conexiunea dintre procesor, RAM si celelalte periferice sunt numite colectiv "chipset".

Principalele companii prodicatoare de chipseturi sunt Intel si AMD. Acestea "dicteaza" ce fel de procesor este acceptat, ce fel de module RAM, ce fel de sloturi exista, etc. Chipsetul influenteaza intr-o oarecare masura si placa video, dar asta nu inseamna neaparat ca un chipset AMD accepta doar placi video AMD.

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Dual channel-ul iti va conferi 2-5 fps in plus, dar mai bine iei 8 si poate mai adaugi 8 in viitor.

| Andrei095gmr a răspuns:

Single!

| aXy99 a răspuns (pentru Andrei095gmr):

Nu ai niciun argument. Dual channelul este mult mai bun.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Https://www.youtube.com/watch?v=qBmElSVy4U8 Uite aici diferente!
Cu cat ai placa video si procesorul mai bune, cu atat mai mari vor fi diferentele.

| denisTiky explică (pentru PainTech):

Multzam (;

| denisTiky explică (pentru PainTech):

Dar daca este chipsetul amd si pun o placa video care nu e de la amd se vor vedea diferente in fps-uri?

| PainTech a răspuns (pentru denisTiky):

Nu, din cate stiu.