| RăzvanSTO a întrebat:

Ce sa aleg dintre urmatoarele:
am gasit un sistem pe pc garage numit goblin la 2600 ce are ryzen 3 2200g, 8 gb ram dual channel 2666mhz si gtx 1050 ti, am mai facut un wishlist pana in 3000 de lei ( 3000 pentru ca sigur de black friday vor fi reduceri si voi prinde componentele pana in 2500 de lei ) ce are ryzen 3 2200g, 8 gb ram dual channel 2800 mhz si gtx 1060 3gb, si inca un wishlist cu aceleasi componente numai ca placa video este schimbata in rx 580 8gb si imi iese pana in 3100 de lei.
rx 580 are acelasi pret ca un gtx 1060 de 3 gb, si totusi placa are 8 gb, o diferenta majora zic eu, e petarda placa si n ar trebui sa o iau?

9 răspunsuri:
| qieiqpalz a răspuns:

Eu zic ca mai bine sa iti faci tu unu

| bogdan324 a răspuns:

Rx 580-ul ala deja depaseste un 1060 6gb, si asta vine de la cineva care are acel 1060.

| TheTom7 a răspuns:

Mai ai carcasa, hdd, ceva, adica un pc vechi de la care poti lua astea? ai scuti 400de lei care se pot duce intr-un i5, sau altceva, ryzen 3 2200g e slabut, G-ul acela vine de la placa video integrata, iar procesorul este un pic mai slabut, totusi iti recomand un i3, dar daca vrei neaparat amd, ia celalat ryzen3, fara placa video integrata.
Dar pentru ce vrei sa iei pc-ul? Jocuri?

| TheTom7 a răspuns:

Am uitat sa precizez, e mai ok sa iei pc-ul pe piese, nu asamblat direct.

| RăzvanSTO explică:

Pai am vazut ca ryzen 3 2200 g e putin mai bun decat celalalt ryzen 3, acum nu stiu ce sa aleg, as putea lua un ryzen 5 2400 care este mai bun dar ar trebui sa schimb placa video in 1050 ti...acum nu stiu

| TheTom7 a răspuns:

Ce vrei sa faci cu pc-ul? La ce il vei folosi?

| RăzvanSTO explică (pentru TheTom7):

Sa ma joc laughing

| TheTom7 a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Iti zic asta prima data ca sa fiu sigur ca citesti, daca intri pe pc garage la ryzen 3 2200g o sa vezi ca suporta pentru ram "Frecventa 2400 MHz"

e ok atunci al 2-lea pc facut de tine, cu r3, 8gb ram si 1060 3gb. Dar nu lua cea mai ieftina placa de baza si cea mai ieftina sursa sa nu ai surpize. Iti recomand
https://www.pcgarage.ro/......onze-500w/
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-ab350m-gaming-3/.
Le am cu un r5 2400g si sunt multumit de ele. Si pune un hdd de minim 1tb, daca te joci o sa ai nevoie de spatiu de stocare pentru jocuri si in viitor iti recomand sa iti iei un ssd. Iar cu toate astea nu stiu daca iti mai iese fix 3000lei, cu o carcasa de 200lei e cam 3300, dar trebuie sa ti cont si de asta.