| RăzvanSTO a întrebat:

Salut, vreau sa-mi achizitionez de black friday niste componente de pe pc garage pentru a alcatui un sistem de gaming. Piesele sunt urmatoare:
Procesor Ryzen 3 2200G 3. 5ghz
Ram 8 Gb dual channel 2666 mhz
Sursa Sirtec High Power Element BRONZE 2 600W
PLaca video gtx 1060 3gb de la gainward
Placa de baza MSI B350M PRO-VDH
Carcasa Floston RED FIRE
Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB
Toate astea costa 3000 de lei si cam trec peste bugetul meu
1. As vrea sa stiu daca de black friday voi avea o sansa sa le achizitionez pana in 2300 de lei
2. As vrea sa stiu daca piesele sunt compatibile.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Intai vezi la ce temperaturi o sa ajungi cu cel STOCK.
Abia apoi e cazul sa iti faci griji.
Daca te joci pe low -mediu, poate nu urca atat de alarmant iarna asta.
Si la vara viitoare va trebui sa iei ceva.

Nu trebuie cine stie ce, chiar si un cooler cu 130 lei face treaba buna,
INSA trebuie sa te asiguri ca incape in carcasa

https://www.pcgarage.ro/coolere/filtre/compatibilitate-socket-amd-am4-da/?

Prima mea carcasa a PC-ului actual, CM 690 Advanced II, avea (WxHxD) 214. 5x496x528.8mm, iar coolerul avea 160mm, plus ca ridicasem putin unul din ventilatoare, ca aproape atingea RAM-ul.

Cand puneam capacul lateral, mai ramaneau vreo 2- maxim 3mm intre extremitatea coolerului si capac.

Insa exista multi care returneaza coolere din cauza ca nu le incap in carcase.

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Procesor - OK

RAM - OK, dar poti pune o singura placa --->
https://www.pcgarage.ro/......-cl16-12v/

(Daca vrei sa faci economie undeva, la RAM e indicat. Daca nu il primesti cumva defect din fabrica, va merge.)

https://www.pcgarage.ro/......6mhz-cl15/

sursa - OK, dar merge si ceva de 550W, daca e Sirtec sau alta asemanatoare (Antec, be quiet, Chieftec, Cooler Master, Corsair, Cougar, EVGA, NZXT, Thermaltake)

https://www.pcgarage.ro/surse/thermaltake/litepower-gen2-550w/

https://www.pcgarage.ro/......onze-550w/

placa video - OK

placa de baza - OK

carcasa -OK dar destul de ingusta, ce cooler vei folosi?
Cu cel stock nu vei duce jocuri de genul celor dorite de tine pe high.
Fie alegi o carcasa mai lata (vreo 205-210mm e perfect pentru aproape orice cooler pe aer) fie o sa fii foarte limitat cand alegi un cooler.

Ca sa te incadrezi intr-un pret cat mai mic, si sa nu stea ditamai cutia pe birou (sau sub birou) cand tu ai o placa de baza format microATX, recomand o carcasa microATX.
https://www.pcgarage.ro/carcase/zalman/t1-plus/

O detine taica-meu, lucratura perfecta si tabla foarte groasa...;
cu putina imaginatie si munca, ii poti crea o racire decenta, daca decupezi deasupra pentru un ventilator de 120 sau 140mm. In fine, cele ATX au raciri mai bune, dar ocupa mai mult spatiu. Ideea e ca se poate folosi o carcasa micro pentru un PC de Gaming, daca stii ce faci.

HDD - OK dar poti incerca cu

https://www.pcgarage.ro/......-rpm-64mb/

Am vazut destule WD defecte, cat sa nu mai fiu atras de aceasta marca.
Pe de alta parte, si Toshiba sau Seagate au probleme. In ziua de azi e pura loterie daca te tine sau nu.

Hard disk Toshiba P300 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB bulk
Placa video Gainward GeForce GTX 1060 3GB GDDR5 192-bit
Placa de baza MSI B350M PRO-VDH
Carcasa Floston RED FIRE
Sursa Sirtec - High Power 550BR-V12S, 80+ Bronze, 550W
Procesor AMD Ryzen 3 2200G 3. 5GHz box
Memorie TeamGroup T-Force Vulcan Gray 8GB DDR4 2666MHz CL15
TOTAL 2823. 99 RON

De la 2823, posibil sa ajunga la 2500, dar nu mai jos.
Pentru ca intai presimt ca vor ajunge mai sus...

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Multumesc foarte mult pentru timpul acordat! Voi lua in considerare sfaturile date, mai am o singura intrebare, eu nu prea le am cu asamblatul, ar fi ok daca aleg " asamblare gold "? Si ce cooler ar fi ok sa folosesc daca acela stock ca fi o problema?

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Cel mai ok ar fi sa mergi cu componentele la un service sau magazin de calculatoare de la tine din oras daca nu te pricepi deloc.
Iesi aproximativ la acelasi pret, poate putin mai ieftin.
Si furi meserie.
SAU poate gasesti printre rude, cunostinte, prieteni, colegi, pe cineva care sa ti-l poata asambla.

Cat eram in tara si eu faceam asa ceva (gratis), pentru orice doritor din comuna. Iar upgrade sau curatari de praf, le-am pierdut sirul.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Si acel cooler incape in carcasa specificata de tine mai sus din whishlist?

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Are 189 mm datorita acelor "burti".

Orice cooler de maxim 130 mm ar trebui sa incapa fara probleme
Informatia am gasit-o intr-un review elaborat facut de niste rusi.

A ta are 175mm, si e mai scumpa. Deci nu incap nici macar acele coolere de 130mm. Insa exista si varianta cu cooler ce bate in lateral, mai putin eficienta. Alea incap in orice carcase.

Faci cum doresti, in cea mare va fi mai aerisit, mai rece, din cauza ca ramane mult loc in jurul componentelor.

In cea mica incape de asemenea orice placa video sub 290mm.

Pentru un flux bun de aer pentru sursa, eu am confectionat 4 picioruse din teflon, de aproximativ 2cm inaltime, si le-am lipit cu superglue.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Am mai gasit un pc destul de ieftin, de fapt doua, o parere?
http://m.cel.ro/......CU7MjMp-l/

https://www.pcgarage.ro/......4gb-gddr5/

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

"Îmi place", cum ziceam.
Chipset A320, adică mai slab decât cel ales de tine la acel msi.
Având în vedere ca AMD urile au tdp destul de ridicat, și poate o sa ii faci și oc dacă iei un cooler serios, e bine sa fie o placa țeapăna (multe faze). Și asta nu găsești la cel mai ieftin chipset.

In nume are trecut de doua ori 1060, chiar dacă placa e 1050 Ti.
Dar da bine la cei care se uita fugitiv.

Și detalii despre sursa de 500w, cum era de așteptat, zero.
Daca nu are etajele de alimentare solide (pentru asta ar trebui sa nu fie Delux, in win, lc power, etc ) și o forțezi cu acel procesor care dacă nu ma înșel are tdp 95w, riști sa pocnească mai repede de un an.
Ti am arătat aseară cea mai ieftina configurație, am folosit cel mai ieftin HDD și ram, și am ajuns la 1823. Ăștia oferă aproape același lucru (placa video mai ieftina echivalează procesorul mai scump) însă cu 300 mai ieftin.
Cum crezi ca e posibila minunea?

Tăind acolo unde se vede mai puțin.

| NLS a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Intai vezi la ce temperaturi o sa ajungi cu cel STOCK.
Abia apoi e cazul sa iti faci griji.
Daca te joci pe low -mediu, poate nu urca atat de alarmant iarna asta.
Si la vara viitoare va trebui sa iei ceva.

Nu trebuie cine stie ce, chiar si un cooler cu 130 lei face treaba buna,
INSA trebuie sa te asiguri ca incape in carcasa

https://www.pcgarage.ro/coolere/filtre/compatibilitate-socket-amd-am4-da/?

Prima mea carcasa a PC-ului actual, CM 690 Advanced II, avea (WxHxD) 214. 5x496x528.8mm, iar coolerul avea 160mm, plus ca ridicasem putin unul din ventilatoare, ca aproape atingea RAM-ul.

Cand puneam capacul lateral, mai ramaneau vreo 2- maxim 3mm intre extremitatea coolerului si capac.

Insa exista multi care returneaza coolere din cauza ca nu le incap in carcase.

| Horatiuabc a răspuns:

1. Poate ai sanse ( mai strange 100-200 lei ca cine stie)
2. Da sunt