| EmanuelEmy7 a întrebat:

Salut, ce scule imi trebuie pentru a monta un pc de la a la z singur? Precizez ca sunt la inceput si vreau sa invat meserie, multumesc!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

O surubelnita in cruce (sau un set de surubelnite in cruce)
(de multe ori nici de aceea nu e nevoie, dar cum NU orice carcasa sau cooler de CPU are thumbscrews, hai sa o punem pe lista).
Optional, niste soricei scurti (cei mai ingusti pe care ii gasesti, de ca. 6cm) si cativa mai lungi si mai lati pentru cablurile groase.
In rest - de multa atentie, si de manualul placii de baza.
*************
Daca vrei sa faci modding, si sa scurtezi cablurile sursei, ai nevoie de un cleste de sertizat.

| EmanuelEmy7 explică (pentru NLS):

Sfic e clestele?

| NLS a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Nu, de acela ai nevoie pentru a taia soriceii de exemplu (sau poti folosi o foarfeca mica, precum cele de unghii).
*****************
Pentru a remufa cablurile se foloseste un cleste de sertizat, dar cum spuneam, ai nevoie de el DOAR DACA vrei sa faci "lucrari de arta", sau personalizate (ai o carcasa mica si vrei sa realizezi cabluri custom).

https://s12emagst.akamaized.net/......2_full.jpg
****************
Pentru cablul de retea, in caz ca ai nevoie, exista clesti de sertizat mufe UTP (trebuie sa inveti si culorile firelor, altfel nu iti foloseste la nimic).

https://aleximtop.ro/......r-5025.jpg

| darrio2007 a răspuns:

Daca intrebi de scule, ai macar habar unde stii sa montezi modulele la o unitate?

| EmanuelEmy7 explică (pentru darrio2007):

Module? Se pare ca nu ai evoluat deloc in domeniu laughing))

| darrio2007 a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

Lasa ca ai inteles la ce ma refer.