| EuSuntStefan a întrebat:

Salut! Cu putin timp in urma am achizitionat un GTX 750 TI ce necesita conector cu 6 pini, dar eu nu am la sursa conector de 6 pini, ce pot face ca sa o pot alimenta? Cumpar adaptor molex sau ce este de facut?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai da, si nJoy-ul costa cit Seasonic-ul ala pe care l-am mentionat eu, doar ca are 2 ani garantie in loc de 5. Nu te uita ca are mai multi wati, oricum sistemul tau nu consuma mai mult de 200 W. Acum majoritatea surselor au putere mai mare asa, de sanchi, sa fie. Un calculator normal merge ca uns si cu o sursa de 300 W buna, doar ca nu prea mai gasesti surse de 300.

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Exact.

| EuSuntStefan explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa cumpar un adaptor? Gen stu ca ala suport 18V daca pusca placa video sau sursa?))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru EuSuntStefan):

Ce sursa ai? Adaptorul ala e pur si simplu un cablu amarit, iar 750 Ti-ul nu consuma deloc mult. Sint si multe modele fara alimentare suplimentara.

| EuSuntStefan explică (pentru GabiDumitrescu):

Am asa o sursa de 350W (dn cate stiu pe o sursa poate scrie 350w dar ea poate genera totusi putin mai mult decat scrie) si vreau sa pun adaptor molex la 6 pini in placa video. Nu cred ca face vreo problema. Mersi de raspuns.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru EuSuntStefan):

Pune si tu o poza cu laterala sursei unde e eticheta cu voltajele. Eventual zi macar ce dezastru de marca e. Bine, sunt si unele surse bune de 350, dar din ce zici tu - conector PCIe lipsa, calculator destul de vechi din ce inteleg - tare mi-e frica de o pocnitoare gen Deluxe sau Tecnoware...

| EuSuntStefan explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu pot pune poza sau nu stiu cum dar iti pot da modelul:
AcBel HBA005-ZA1GT 350

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru EuSuntStefan):

Passive PFC? De unde ai spanacul asta de sursa? Sistemul e luat SH deja sau a fost facut de nou? Daca vrei sa stai linistit, ia frumos o sursa decenta inainte sa te legi la cap cu adaptorul ala...

| EuSuntStefan explică (pentru GabiDumitrescu):

A fost o parnaie de pc NOU dar mnah banuiesc ca trebuie sa cumpar o sursa noua care sa aiba alimentare 6 pini pentru placa nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru EuSuntStefan):

O sursa cu active PFC, in primul rind. Cam toate au acum alimentare PCIe, nu e asta buba. Buba e sa iei ceva cum trebuie ca sa nu iti fie frica ca face bum in orice moment. Minim asta - https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-500-80-plus-bronze-500w/ - 5 ani garantie, active PFC, silentioasa, tot ce trebuie.

| EuSuntStefan explică (pentru GabiDumitrescu):

Inteleg ce zici dar nu am bani pentru sursa ce mi ai aratat-o, dar o pentru cumpara pe asta https://www.cel.ro/surse/sursa-floston-fl500-pcie-500w-pMCQ1NTYqNw-l/

| EuSuntStefan explică (pentru EuSuntStefan):

Zic ca si ar face treaba lejer ca gtx ala nu consuma mai mult de 75w, am procesor i5-2400, 8 ram si nu cred ca pusca cu aceasat sursa pe care ti am aratat-o.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru EuSuntStefan):

Din lac in put, sa mor eu! Faci credit la aia, in cel mai rau caz. Vinzi un rinichi. Am avut destule surse pocnitori si am vazut si la altii cum se intampla cand pica nasol. P.S. Am avut si eu chinezarii care au tinut ani intregi, dar si cand se duce una de-aia si iti ia macar hardul cu ea, daca nu si placa de baza si unitatea optica... Flostronul ala e o mega-pocnitoare. Mai pui 100 RON si ai sursa cu garantie de 2.5 ori mai lunga, de la unul dintre alea 2-3 branduri de top din domeniu. Pentru mine, dupa vreo 25 de ani de calculatoare, componente, bagat nasul si in sistemele altora, la capitolul surse au ramas Seasonic "si altii" desi in categoria "si altii" sunt si acolo nume notabile, ca be quiet! sau Corsair. P.S. Cum sunt aproape sigur ca NU ai un UPS si calculatorul e conectat direct la retea... nu, nu si-ar face lejer treaba pocnitoarea aia de Flostron. Si nici nu intru cu discutia in zona randamentului (eficientei energetice) si cum pe termen lung o sa ajungi sa cheltui pe Flostron mai mult datorita curentului electric pe care il vei consuma in plus.

| EuSuntStefan explică (pentru EuSuntStefan):

Iar daca nici aia uita te la asta mnah https://altex.ro/......A04WBU01B/