| StefanE2019 a întrebat:

Salut, de ce întotdeauna când încerc să trimit un SMS către un număr din afara României primesc o notificare "Creditul existent este insuficient pentru a trimite mesajul.".
Sunt pe Vodafone.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"primesc o notificare "Creditul existent este insuficient"

e adevărat ce zice?

| StefanE2019 explică (pentru sierra1):

Nu. Pot trimite mesaje oricui, până și aplicația MyVodafone arată că am 1300 minute/SMS valabile.

| StefanE2019 explică (pentru StefanE2019):

Iar la minute internaționale zice că am 100.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

Minute NAȚIONALE, oops!

| Catrice a răspuns:

Ai minute internaționale, nu Sms-uri.

| StefanE2019 explică (pentru sierra1):

Păi și legat de cele 100 minute internaționale?

| dannyel86 a răspuns (pentru StefanE2019):

Operatorii de telefonie mobila au pus pe site-urile oficiale liste cu prefixele care sunt exceptate de la incadrarea in oferta activa. Poti suna sau trimite sms pe acele numere numai din credit.
Asigura-te ca numarul la care ai incercat sa trimiti SMS nu face parte din acea lista cu exceptii.

| StefanE2019 explică (pentru dannyel86):

Despre Belgia este vorba aici. Prefixul la care incerc să trimit mesaj este "003246", și apare pe lista prefixelor exceptate... Dacă am credit 0 ci doar activă o ofertă, înseamnă că nu pot trimite mesaj acolo?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In conditiile in care exista Whatsapp, Telegram, Signal, Skype, Viber, etc tu te chinui sa trimiti SMS-uri? Mai si vrei sa transformi minutele in SMS-uri? Mai ai si credit 0?

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

Voce nene, voce

| StefanE2019 explică (pentru Salontanul):

Ce vreau eu sa fac este verificarea pentru PI Network, care se face doar prin SMS.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru StefanE2019):

O cartela cu credit in Eu si s-a rezolvat!

| dannyel86 a răspuns (pentru StefanE2019):

Exact. Prefixul exceptat poate fi apelat doar daca ai credit pe cartela. Tu ai zero credit si nu ai cum apela sau trimite mesaje. Oferta activa nu include prefixele exceptate. Incarca-ti cartela cu eurocredit, daca vrei neaparat sa contactezi acel numar.