| Edmonds2342 a întrebat:

De ce nu pot debloca telefonul cu comanda vocala "ok google"? Ce trebuie sa fac pentru a-l debloca in acest mod? (Este vorba de un Huawei p8 lite)

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Dedu_1989 a răspuns:

Din fericire pentru tine, am acelasi telefon, in teorie, daca te duci la Google (Nu la Google Chrome sau orice altceva de la ei), daca apesi pe cele "trei linii orizontale paralele" din coltul dreapta jos, iti va aparea meniul, cu contul tau si asa mai departe...
Trebuie sa accesezi sectiunea Setari -> Voce -> Detectare "Ok Google" si aici ar trebui sa ai toate cele trei optiuni "bifate".
Dar oricum, acesta fiind un telefon relativ vechi, nu beneficiaza chiar de toate "abilitatile" asistentului personal, de exemplu eu am toate astea bifate dar nu imi merge sa il deblochez.
Pot sa sun, pe cineva, sa trimit un mesaj, dar spre exemplu, am vazut la alti prieteni de-ai mei, ca in mod normal ar trebui sa apara un fel de chat cand vorbesti cu Google, ceea ce la noi nu apare. Pe scurt...nu poti happy (Ma intreb de ce am scris atat)