| Alphahkbg a întrebat:

Salut dupa cam o ora de la pornirea pc-ului se inchide automat aparand pe ecran "Shut down" fara sa-l folosesc am observat ca de vina e hard disk-ul cum as putea sa-l repar?
ps.am windows 8.1

10 răspunsuri:
| CrissRO a răspuns:

Daca vrei poti sa te uiti pe youtobe ca e mai usor deoarece mai vezi cum se face(tutorial). Sper ca am ajutat

| Bogdannn33 a răspuns:

Dai la Power Management si uita-te acolo, fa-i setarile. Daca nu merge, cauta pe YouTube sau reinstaleaza windowshappy

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa stii daca este ora fixa, sau aproximativ o ora.
Pentru ca daca este fix o ora, atunci ai instalat un windows trial care se inchide fix dupa o ora de utilizare (am avut si eu).
Daca nu este o ora fixa, atunci da, problema poate fi de la hdd.

Uita-te la ceas cand dai drumul la pc si cand se va inchide. Pui alrma la mobil sa sunt cu 5 minute ma devreme de o ora pentru ca sa poti fi atent. Sa nu dai restart in tot timpul acesta.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Repara pc-ul inchidel si deschidel in acelasi timp apesi tasta f2 si ai acolo optiuni de reparare la sistemul op si la hdd poate dura si 2 ore

| octav005 a răspuns:

Ai dat scanare la HDD? cu hd sentinel? s-au hd tune PRO? poate ai niste bad-uri. s-au fai si o scanare cu anti malwarebites

| Alphahkbg explică (pentru CrissRO):

Da zi in *** si ce sa scriu ma -_-

| Alphahkbg explică (pentru anonimg):

O ora si 3 minute fix si da am momentan instalat un windows trial care a expirat, deci problema poate fi de la hard disk-ul infect ca numa cu hardu am avut eu probleme mereu cu pc-ul
Deci trebuie sa schimb hardul sau as putea sa-l repar :?

| Alphahkbg explică (pentru Bogdannn33):

-_-

| Alphahkbg explică (pentru BostanDaniel1974):

Nu imi apare nimic da ca apas f2 doar f12, del si f9 is functionabile...

| anonimg a răspuns (pentru Alphahkbg):

Bine ar fi sa testezi pc-ul cu un hard de la un prieten, dar tot cu acelasi windows care il a acum.
Mai sunt si alte motive pentru care pc-ul se stinge singur:
-din pricina ca se incinge procesorul
-din cauza sursei
-din cauza unei piese adaugate si care solicita prea mult curent (exemplu: o placa video performanta)
-poate sa fie si de la vreun virus
-poate sa fie si de la placa de baza.
Sursa: https://www.programecalculator.ro/calculatorul-se-stinge-singur/

Nu am auzit ca sa se repare hard-ul, ci doar ca sa se salveze datele de pe el.
Eu zic ca merita pentru 50 de lei sa il duci la service si sa iti spuna care e problema. Acolo poate sa testeze un alt hdd pe el daca tu nu ai de unde sa faci rost.