| Ionut7743 a întrebat:

Exista vreau site sau forum ceva pentru referale?
Adica sa ma duc sa imi pun un link de referal acolo si comunitatea sa intre pe el si sa isi faca cont si eu am sa fac acelasi lucru pentru referalele lor?

15 răspunsuri:
| QuelQui a răspuns:

Ce este un "referal"? Cum spune @unneserios, asta e fizica nucleara pentru mine.

| Ionut7743 explică (pentru QuelQui):

Este un link de la diferite site-uri, si pentru fiecare referal trimis de mine pe care se face cont primeste niste puncte (pe unele site-uri primesti mici sume de bani, etc)

| QuelQui a răspuns (pentru Ionut7743):

Eu te-am intrebat ce este un "referal". Nu de site-uri si link-uri.

| Ionut7743 explică (pentru QuelQui):

Pai aia este un referal.

| QuelQui a răspuns (pentru Ionut7743):

Daca scrii peste tot la fel de gresit, nu mai scrie nimic, sa-i inveti si pe altii prost. Nici macar nu te-ai prins ca scrii gresit (de asta am insistat). Tu intrebi de REFERAT si nu de referal. Daca scriai o singura data, ziceam ca ai scris din viteza. Dar tu ai gresit in mod repetat.

| Ionut7743 explică (pentru QuelQui):

Daca nu stii despre ce e vorba nu te mai baga asa.
E vorba de REFERAL. nu de REFERAT, nu suntem la ora de limba si literatura romana. e un link de referal

| QuelQui a răspuns (pentru Ionut7743):

Si atunci, ce este referalul?
Ca dictionarul limbii romane, e la fel de prost ca si mine si nu il cunoaste.
Explica-mi ca unui prost, daca tu stii despre ce este vorba.

| Lioana a răspuns:

Chiar asa Ionut... Vorbeste in limba romana ca noi nu stim ce e acela un "referal".
Daca te referi la termenul in limba engleza care se scrie "referral" (cu 2 de r), acela inseamna recomandare.

| Ionut7743 explică (pentru QuelQui):

Sistemul de referal este bazat pe recruti, mai exact: eu ma inscriu pe un site, si voi primi un link de forma: www.site.ro/index.php?ref=123456 sau www.site.ro/index.php?r=123456 (bineinteles, pot exista si alte forme), prin care pot inscrie noi utilizatori, urmand ca apoi sa am un procent din ce face/cumpara acel utilizator/sau chiar sa castig o anumita suna (infirma de obicei) pentru fiecare utilizator nou inscris prin link-ul meu.

| Ionut7743 explică (pentru Lioana):

Referral dar in Romania se foloseste referal...

| Lioana a răspuns (pentru Ionut7743):

Unde se foloseste? Arata-mi si mie ca eu n-am mai auzit exprimarea asta in limba romana.

| Ionut7743 explică (pentru Lioana):

Nu stau sa caut acum, dar am vazut pe multe forumuri

| Lioana a răspuns (pentru Ionut7743):

Asa de multe forumuri, dar la cautarea pe Google acele pagini nu sunt gasite...Hmmm

| Ionut7743 explică (pentru Lioana):

E bine ca dati raspunsuri dar nici unul legat de intrebare...

| QuelQui a răspuns (pentru Lioana):

Uf. Din 2-3 raspunsuri, puse cap la cap incep sa inteleg despre ce este vorba. Presupun ca inteleg. Recomandari pe site-ui de vanzari?