| anonim_4396 a întrebat:

foloseste cineva yongnuo 35mm pe Canon? as avea nevoie de un sfat, cum se descurca la evenimente? sa achizitionez un astfel de obiectiv pentru evenimente?

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Eu zic să investești într-un obiectiv mai bun dacă vrei să faci fotografii de calitate pentru clienții tăi, de ăsta o să fii dezamăgit. Dacă acum nu îți permiți, mai strânge bani, nu o să regreți. Multă baftă și lumină bună!

12 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Pe full-frame se descurcă excelent în condiții normale. Dacă îmi spui cu exactitate pe ce echipament îl folosești. Nu te aștepta la un sharp excelent, închizi diafragma, timpul de expunere e mai mare, condițiile de iluminare se schimbă de la cadru la cadru...

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru ChristianKalman):

Vreau sa il folosesc la un Canon 1200d cu blit extern yn 568

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru ChristianKalman):

Multumes frumos! o sa strang bani si poate schimb aparatul mai bine

| ChristianKalman a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Obiectivele fac diferența. E adevărat, și aparatul contează, dar obiectivul bun e cel care dă calitate fotografiei. Bineînțeles, fotograful are partea lui, că degeaba ai echipament de $5000 dacă fotografia e strâbă, sau arsă, sau prost încadrată și nu știi cum să o salvezi. Caută să îți iei obiective care să fie potrivite și pentru un viitor body.

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru ChristianKalman):

Multumesc pentru sfaturi. poate dai o fuga prin pagina mea sa iti dai cu parerea daca pentru inceput e bine si cu obiectiv de kit happy Mădălin Tinu Photography - Facebook

| ChristianKalman a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Chiar am aruncat o privire! happy
Apreciez enorm pasiunea și dedicarea ta pentru fotografie însă trebuie să fii un pic mai atent la detalii, la încadrare, la culori, cromatică. De profesie sunt arhitect, însă până să ajung aici am avut o mulțime de job-uri care m-au învățat un lucru esențial: în lucrul cu oamenii și serviciile pe care le oferim, clientul contează. Pune-te în locul lui. Ți-ar plăcea să plătești pentru fotografiile respective și să le primești în varianta în care tu le oferi? Părerea mea personală, ca om cu o bază destul de solidă în ale fotografiei, este să practici mai mult, să te uiți la tutoriale, eventual să stai pe lângă un fotograf. Nu îmi dau seama dacă există și o proastă calibrare a monitorului tău, dar pozele au niște culori foarte „dure" și sunt subexpuse. În ce program editezi? Subiectul nu se încadrează întotdeauna pe centru, acel „bokeh" nu este totul într-o fotografie. Nici bliț-ul nu pare setat corespunzător sau nu e prea puternic. Canon-ul scoate culori plăcute, ce se întâmplă de rezultatul e atât de diferit? Exersează! Exersează! Exersează! Sper ca mesajul meu să nu te spuere sau să nu te deranjeze în vreun fel. Numai bine! happy

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru ChristianKalman):

Nu ma supără! din contră, mă incurajează! o să exersez mai mult si blit-ul o sa-l tin pe ETT-L de acum. o sa fac upgrade cu Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM sau Canon EF-S 24mm f/2.8 STM. inca nu sunt hotarat care din ele happy poate ma vei ajuta si in aceasta alegere

| ChristianKalman a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Pentru evenimente de genul aș recomanda un Canon 24-70mm doar că ai nevoie de un buget mare pentru asta. Dar dintre cele două, aș merge pe varianta lui 24mm pentru că are diafragma de 2.8. Gândește-te că dai peste biserici/primării întunecate sau alte situații și e diferență mare între 2.8 și 4.5. Care este trusa ta completă în momentul acesta?

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru ChristianKalman):

In momentul asta am Canon 1200d, Canon 75-30mm, Canon 18-55mm, yongnuo 568ex ii. tot te varianta 24mm as merge si eu

| ChristianKalman a răspuns:

Bun! Rupe aparatul ăla, scoate ce e mai bun din el, din obiective, din sursa aia de lumină, experimentează, fă efectele din aparat, gândește-te cum să faci să editezi cât mai puțin, citește manualul de instrucțiuni, pune-ți câte-un tutorial în fiecare moment în care îți spui că te plictisești. Fotografiile tale îmi par dure și subexpuse, în ce editezi?

| tinuolaru1234 a răspuns (pentru ChristianKalman):

Nu le prea editez.le dau un efect pe telefon, momentan nu am un photoshop/ lighroom. trebuie sa cumpar si un lighroom

| ChristianKalman a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Man, nu poți să faci asta... trebuie să le echilibrezi un pic, să compensezi ceea ce lumina nu a putut. happy