| danielz a întrebat:

Salut, imi puteti recomanda un program ca sa faca calculatorul sa mearga mai bine, ca merge cam sacadat.

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Kaspersky scaneaza tot timpul (full scan) sau fisiere accesate? Ai incercat sa il dai jos si sa vezi cum merge fara el?
Sacadat poate merge si din cauza ca nu ai placa video instalata.
Aici ai un tutorial despre cum sa faci o optimizare a sistemului tau de operare: http://www.tutorialepc.ro/ccleaner-optimizare-sistem-de-operare.html

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daniel ai uitat sa specifici ce PC ai...
Ce placa video ce procesor, rami
E normal sa se incarce slow... sa mearga sacadat in jocuri
Daca tu nai rami sau procesor bunhappy
Dar poate ai un pc bun si e din cauza la windows, FireWall, etc
Daca ai putea sa imi dai mai multe informati happy
Adica cand iti merge sacadat...cand ai lag la ce program
Adica in ce conditii ruleaza
Cum ar veni cand dai drumu la cs (daca joci) ai si winampul pornit
Sau cand downloadezi ceva mai il pui sa faca si alceva?happy
Depinde de foarte multe chestii tongue Trebuia sa dai si tu niste detalii despre pc`ul tautongue eu te sfatuiesc sa bagi un scan cu un antivirus
ori e prea aglumerat. pc`ul cu multe programe in el( vezi control panel add/remove programs')
Ori hardurile sunt prea pline si de aici... e lagul asta infernal thinking
Apropo programe nu exista ce cauti u!@
Exista doar programe de scanat virusi, troieni, KeyLogger, etc
E posibil sa ai niste virusi dar am mai zis si ma repet' depinde de ce pc aihappy

| danielz explică:

Scz Liviu ca am uitat sa zic ce am in PC, sunt numa de o zi pe TPUhappy
Uite ce am in PC : AMD Athlon(tm) 64 Procesor 3200+, 2. 01 GHz, 896 MB RAM, placa video: NVIDIA GeForce 6150, Windows XP SP 3.

Cred ca si programele pe care le am sunt de vina, o sa mai sterg din ele.
Hardurile: D - 20GB liber si 80BG utilizat.
C - 30 GB liber si 19 GB utilizat.

Inca ceva, tot timpul Kaspersky scaneaza, i-am dat si un full scan da nu a gasit nimic. Oare trebuie o versiune mai noua ca eu am 9. 0. 0. 463

Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare si sper sa imi raspunzi si dupa ce ti-am dat detaliile respectivebig grin

| smooky a răspuns:

S-ar putea sa ai partitia C prea incarcata (in mod normal trebuie sa ai 15% spatiu liber)
Deci te duci la C, dai click 2, properties, dupa aia cauti sa iti arate unde vezi cata memorie ai (un cerc cu roz si albastru). si vezi ca este langa cerc Disk Cleanup. Dai acolo si bifezi numai temporary files iar apoi dai ok