| aratator1995 a întrebat:

Salut la toata lumea, am si eu o intrebare referitor la google maps(la gps-ul de pe telefon)
De fiecare data cand intru pe harta (google maps/gps), acea biluta sau sageata(depinde cum le apare altora pe telefon) mi se misca singura, in diferite directii, oare de ce? Cand stau si navighez pe internet, sus, pe mijlocul ecranului(unde imi arata ora, cat mai am din baterie, wi-fi, daca este pe silent etc. imi palpaie locatia(imi apare palpaind, fara sa fac nimic) de ce mi se intampla asta? Va multumesc frumos.

2 răspunsuri:
| Ama1011 a răspuns:

Buna! In primul rand ti se misca pentru ca poate misti tu telefonul iar sageata se misca pentru ca te misti si tu cu telefonul (stiu asta din propria experienta).
Iar in al doilea rand, sus in bara de notificari iti apare sageata deoarece tu probabil ai activata localizarea cand stai pe Facebook sau alte aplicatii si de asta iti apare! Dezactiveaza localizarea cand stai pe anumite aplicatii si vezi daca iti mai apare!
Ps. Stai linistit, nu te urmareste nimeni, sunt doar serviciile de localizare, e ceva normal!

| mihai69 a răspuns:

1. pentru că dacă nu ești afară, localizarea nu se face precis și atunci indicatorul „sare" de ici-colo;
2. pentru că unele s@ituri solicită localizarea browserului, și atunci se activează și vezi iconița.