| Sergiu1996 a întrebat:

Salut, laptop-ul meu are probleme cu bateria, aceasta poate fi reparată sau trebuie înlocuită, mulțumesc.

5 răspunsuri:
| ȚuȚu7373 a răspuns:

Salut! Depinde ce fel de probleme are cu bateria, se incarca uneori, se descarca repede, nu incarca, laptopul nu citeste... Cel mai probabil trebuie schimbata.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Si eu am aceiasi problema, insa eu stau cu laptopul numai la curent! Te sfatuiesc sa cumperi una noua deoarece nu mai poate fi reparata! Meriti"a doua sansa"

| Kiwibibilă a răspuns:

Ori cumperi alta ori il tii pe curent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O schimbi si nu te iei dupa site-uri romanesti. Faci doar asa: cand e 100%, il lasi sa scada pe la 60%, il incarci pana la 70%, iar il lasi sa scada. ai inteles ideea. Minim 40% sa fie, iar daca vrei sa duci de la 40 la 80 e recomandat in mai multe incarcaturi cu pauza intre ele (chiar daca e oprit). Bateriile se incind si se degrageaza, ba mai mult, se incind si celelalte componente acum vara si mai rau distruge bateria. Iti recomand acest program: http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html (Te uiti la Battery Wear Level, chiar si acum poti sa te uiti, iti arata capacitatea distrusa [neincarcabila si care nu te tine]).
SURSA: http://batterycare.net/en/guide.html
(Daca bateria curenta, izolata sa nu intre umezeala, practic sa fie ferita de umiditate, este detasabila si poate fi bagata la frigider, isi poate reveni cu greu, cu timpul, dar este de asemenea o idee sa si conservi baterii).

| LinxCont a răspuns:

Poate fi si reparata, sau poate fi inlocuita dupa caz. Unele modele de baterii contin acumulatoare care pot fi schimbate si e mai ieftina repararea decat sa schimbam bateria cu una noua.