| alex2009 a întrebat:

Salut m-am apucat sa invat HTML si am incercat sa pun in aplicare ce scria acolo prima data mi s-a spus sa fac totul in notepad dupa cate am inteles eu pentru orice faci HTML trebuie sa scrii codul schimb culoarea pagini scriu codul schimb dimensiunea scrisului scriu cod si dupa cod scriu fraza respectiva nu? dar nu se modifica nimic in notepad cand pun acele coduri nu se schimba culoarea pagini si nu se schimba nici dimensiunea scrisului etc unde trebuie sa pun acele coduri ca se intample ce se zice multumesc

11 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Salvezi fisierul apoi cu extensia. html in loc de. txt si poti sa vezi intr-un browser ce ai facut

| thizizme a răspuns:

Ma indoiesc ca o sa ai mare succes din moment ce nu pea ai idee la ce foloseste HTML-ul asta...

| aysun a răspuns:

O sa te lasi repede de HTML oh go on.
HTML necesita un stil ordonat de scris si asezare in pagina, iar la cum ai postat tu intrebarea asta, fara semne de punctuatie...

| Cosmin_2153 a răspuns:

Hmmm, nu stiam ca CSS e un "HTML mai modificat"... :| anyway

http://www.w3schools.com

Stiu, e in engleza... dar ia-l usor si fa pas cu pas... o sa te descurci.

Si urmeaza sfatul lui zepo - instaleaza-ti un program gen Dreamweaver, pentru ca o sa te ajute mult, foarte mult :)

Spor!

| hândel a răspuns:

Eu am invatat rapid in 2 zile sa-mi fac un site simplu de aici:
http://www.google.ro/......http?/url
Daca esti atent si exersezi ceea ce citesti, vei invata rapid limbajul care-i extrem de usor. Bafta.;)

| man a răspuns:

Du-te nene si fa un curs de programare web... sau daca nu ai bani de curs incearca sa intelegi ceva de aici: http://www.videotutorial.ro/? pe=1955

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai memorat fisierul cu extensia html?(salvare.html)altfel nu merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa salvezi si in loc de. txt sa pu. html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca inveti / invata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite frate exemplu:
< html > < head > < title > font scris < / title > < / head >
< body >
< p > < font color="cyan" size="27" face="papyrus" > Acum am scris cu culoarea cyan marimea 27 si cu papyrus< /font >< /p >< br >
"p"inseamna paragraf iar codurile sunt p si ca sa inchizi este/p ambele intre semnele mai mare si mai mic asa cum ai vazut
"br" este egal cu "enter"

gata acum copie asta intr-un notepad apoi salveazal cu ce nume vrei u.html si ai sa vezi...cu multa placere pentru mai multe contacteaza-ma pe ypsylon_9@yahoo.com sa stergi spatiile dintre semne si litere dupa ce l-ai copiat

| zepo a răspuns:

Poate nu ma iei in serios, dar in ziua de azi putin mai scriu in notepad html, se folosesc programe si cel pe care il recomand este Dreamweaver CS4. Nu ma lua in nume de rau dar uite avantajele:
1. Poti invata mult mai usor programare web.
2. El iti scrie automat, nu trebuie sa le scrii tu.
3. Scrie totul corect.
4. Foloseste CSS, acesta fiind un limbaj HTML modificat(ceva mai mult modificatlaughing ), care incarca pagina foarte repede de exemplu si ai mult mai multe optiuni cu el.Toate site-urile pe care le vezi pe internet sunt scrise in CSS. Poate mai vezi site-uri facute la plezneala cu background-ul alb si un text centrat, ala este HTML. CSS este mult mai aratos creend un site dinamic(o sa inveti mai tarziu) cu care poate faci multe lucruri interesante.

Daca vrei sa inveti si limbajul, Deamweaver-ul are optiune de a imparti jumatate din spatiul pe care lucrezi in 2, intr-o parte codul si intr-o parte cum va arata site-ul.

Sper ca ti-am fost de folos. Cya