| Justusee34 a întrebat:

M-am gandit sa imi cumpar un pc asa ca am ales urmatoarele piese :
1)Procesor AMD Ryzen 5 2400G 3. 6GHz box
2)Memorie Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3000MHz CL16 Dual Channel Kit
3)Placa de baza GIGABYTE B450M DS3H
4)Sursa Thermaltake Smart RGB, 80+, 500W
Total de 1. 677lei
Carcasa o sa iau una de gaming la mana a doua ori noua dar mai mult de 100 lei nu dau
Pareri despre sursa mai caut alta?
Pe viitor poate si o placa dedicata un 1060 de 3 sau 6 gb nu-s
In orice caz nu o sa ma joc cine stie ce
Am vazut review pe yt la r5 2400g cu 16gb si ipgpu se decurca destul de bine in Pubg
Nam sa ma joc pubg dar cred ca in Minecraft Csgo Fornite GTA V (poate) Si alte jocuri o sa se descurce :
https://youtu.be/9hqnZhpili8

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

SSD ai? E pacat sa nu iei SSD in 2019. E ca si cum ai iesi la alergat si ti-ai lega singur ghiulele de picioare.
Hint: ca sa mai cobori un pic pretul, fii activ o zi-doua pe forumul MyGarage ca sa primesti 3% reducere. Eu am pus produsele de mai sus in cos si imi afiseaza costul final de 1.659, 85 RON. Pentru vreo doi lei in plus - si pentru a imi multumi pentru suport, desigur - uite si un cod de voucher: 92WQ7UMX
Legat de sursa, dupa vreo 25 de ani de la primul calculator personal si cateva duzine de surse trecute prin mina (am mai asamblat/achizitionat si pentru prieteni si cunostinte din cand in cand), iti pot spune ca in mare se impart in Seasonic si restul. Bine, mai sunt unele virfuri gen Enermax sau Chieftec, dar Seasonic livreaza calitate de top pe intreaga gama de preturi. Ce ai ales tu la 200 RON e foarte ok, nu zic nu. Eu as merge totusi pe asta - https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12ii-520-bronze-520w/

| NLS a răspuns:

Exista branduri de surse proaste câte vrei, DAR Thermaltake nu e printre ele.
Cât despre Seasonic uri defecte, am avut personal una, și în Germania pe site ul de unde cumpăr (mindfactory.de), Seasonic au la multe modele pana la 20% retur.

Asa ca eu am trecut la Corsair, care i-au detronat (pe seasonic) începând cu 2012.

Thermaltake sunt foarte eficiente, însă ar trebui sa cauți una de 550w sau 600, sa ai și putina rezerva.
In Fortnite si GTA o sa ai nevoie de minim 1060 6 GB.
Daca pe viitor te mai gândești la un upgrade, sursa de 500 nu va mai fi suficienta și o sa ieși mai scump per total.

Deasemenea, poți lua orice sursa de la următoarele branduri: Antec, Chieftec, Sirtec, Corsair, Cooler Master, Silverstone, Seasonic, EVGA, be quiet, Thermaltake, Enermax.