| Sebastian_Seby_1996_QYr8 a întrebat:

Salut, mi-am luat abonamentul la net de 1000 mbps dar la networking la control panel tot arata 100 kbps si m-am mai uitat pe net si am vazut ca este de la placa de retea si am comandat una care prinde 1000 si ce mai ziceau oamenii pe acolo si doresc sa va intreb dupa ce o sa imi pun acea placa de retea, o sa mearga netul la parametrii optimi sau trebuie sa mai schimb ceva? Pentru ca pc-ul imi duce si am un router la 80 de lei care duce si el 1000+

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia zi-ne tu mai bine exact ce router ai? Si mai ales ce sistem ai in rest, fiindca daca nu suporta gigabit mi-e ca e vreo duda din 2000 toamna care nu iti va duce conexiune gigabit pentru ca e prea lent si efectiv nu face fata la un asemenea volum de date.

| Intruder19 a răspuns:

Depinde de configuratia PC-ului, nu orice PC duce 1000 mbps, daca ai minim un i3 4gb ram si un hdd de 7200rpm sau eventual un SSD o sa iti mearga la viteza maxima.

Totusi din moment ce ai o placa de 100mbps e posibil sa ai o configuratie mai veche si nu o sa iti mearga netul la viteza maxima.

| anonimg a răspuns:

Pentru a atinge viteza de până la 1 Gbps ai nevoie de un PC echipat cu urmatoarele specificații

Procesor:
Intel I7 2,2Ghz (4 CORE) sau echivalent
Memorie RAM:
4GB
Hard Disk:
SSD
Placă de rețea:
gigabit
Sistem de operare:
Microsoft Windows 7, Linux, MacOS
Router:
care să suporte trafic susținut de 1 Gbps (optional)

Sursa: https://www.digiromania.ro/servicii/internet/internet-fix/fiberlink-1000

| Zaygon a răspuns:

Conteaza routerul, cablu si placa de retea. Pana nu stim configuratia nu garanteaza nimeni nimic.