| AlexDarius3 a întrebat:

Salut, nu am un PC foarte vechi, îl am cam de vreo 2-3 ani insă se pare că de ceva vreme ferestrele când le trag cu mouse-ul au puţin lag frame sau lasă o dâră dacă pot să zic aşa, ca să înţelegeţi mai bine https://imgur.com/a/VihWcF2, am mai avut această problemă pe un PC mai vechi, dar aş vrea să ştiu dacă pot să o repar pe PC-ul meu de acum, nu am un net prost, dar placa video e una destul de slabă, dacp are legătură.

10 răspunsuri:
| theforceofgood a răspuns:

Poatr prooblema vine de la sistemul de operare, încearcăl să-l reinstalezi cu opțiunea de a numai instala atâtea upgradări care fac pc-ul să meargă atât de greu.

| theforceofgood a răspuns:

Poate problema vine de la sistemul de operare, încearcăl să-l reinstalezi cu opțiunea de a numai instala atâtea upgradări care fac pc-ul să meargă atât de greu.

| NLS a răspuns:

Ai dezinstalat/ curatat registrii cu CCleaner / reinstalat driverul video?
Daca ai ultima versiune de driver instalata corect, poate fi placa video defecta.

| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa reinstalezi driver-ul video.
Ce versiune de Windows ai?

Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica placa video, daca ventilatorul se invarte normal si nu este umplut cu praf, precum si temperatura GPU daca nu a crescut peste 80 grade
2. Sterge si re-instaleaza driverele video, luate de pe site-ul producatorului placii video
3. Schimba placa video cu alta
4. Re-instaleaza windows-ul, cu driverele din fabrica.

| AlexDarius3 explică (pentru dannyel86):

Windows 7 Ultimate 64 bit, stiu, e cam vechi deja.

| CM7YRE a răspuns:

Placa video neinstalata, cauta 3dchip sau drivereasy, cel mai probabil asta ti se intampla tie.

| dannyel86 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Nu e vechi, atat timp cat e functional si raspunde nevoilor tale. :)
Eu am Xp si sunt multumit (pana acum). :D
Incearca sa reduci, doar ca proba, aspectul vizual al sistemului de operare sau sa alegi optiunile cele mai bune pentru performanta. Iata setarile necesare:
https://www.youtube.com/watch?v=qKulW9yenC0

| RAY a răspuns:

Cumpara un ssd pentru el, unu de ala mic de 120 de gb, placi video se gasesc mai bune si pentru pc tau

| RAY a răspuns (pentru AlexDarius3):

Nu are importanta cat de vechi e win 7, are importanta partea hardware, daca ai ssd si xp zboara