| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut, nu stiu ce sa zic. Este ok placa asta video, mai exact shappire radeon rx 5500 xt 8gb uite linkul:
https://www.pcgarage.ro/......6-128-bit/

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ok... pentru ce procesor si ce rezolutie a monitorului?

Sapphire e un brand foarte ok in tabara AMD, insa placa video trebuie sa fie compatibila cu procesorul, la "nivel spiritual", altfel vei avea parte de bottleneck.

De exemplu placa indicata de tine e recomandata pentru maxim rezolutie 1920x1080 (FullHD) si un procesor 3200G de exemplu, (sau multe altele, mai noi sau mai vechi)
insa e mult prea slaba pentru un 3800X sau 3900X si rezolutie 2K-4K
sau pentru rezolutie FullHD daca astepti peste 200 FPS.

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Placa asta e pe sistemul balaur de pe pc garage

| NLS a răspuns (pentru Andreimihaitaureete):

Compatibilitatea dintre CPU (R5 2600) și 5500XT e ok, mai ales dacă joci jocuri cu hărți foarte mari, sau MMO.
Perfect s-ar fi potrivit cu 5600XT pentru restul jocurilor, unde placa video duce greul.

Însă ce nu e prea ok la sistemul acela ar fi prețul.
Nu ai pe nimeni care îți poate asambla un sistem pe gratis sau pe o suma modica, și sa comanzi componente?
3600x e cam greu sa bagi în bugetul acela, însă 2700x merge, și ar fi loc și de 5600XT.

| Andreimihaitaureete explică (pentru NLS):

Asamblarea este 150 ron pe pc garage nu stiu ce sa zic. fa tu un wishlist si imi dai numele lui cu pc buget 3800 ron daca vrei bine inteles fac si eu un pc buget 3800 dar nu are acel procesor