| costiceacristian200 a întrebat:

Puteți să îmi dați niște comenzi utile pentru command prompt cu care pot crește puterea unui procesor slab? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Format C: /u /s
Dupa aceasta comanda, viteza de raspuns a calculatorului va fi mult mai mare. big grin

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vrei tu nu exista.

| edit28 a răspuns:

Cauta tutoriale pentru overlock

| PainTech a răspuns:

Crezi că CMD e cutia cu minuni? Bagi comanda și zbârnâie procesorul? Nici pomeneală!

"Puterea" unui procesor e legata de mai multi factori :
- Frecvența nominală
- Frecvență turbo
- Numărul de nuclee
- Numărul de fire de execuție
- Litografie
- Memorie cache
- Design termic
- Arhitectura ( mă refer la modul în care sunt conectate magiatralele, numărul și amplasarea registrilor, etc ).

După cum vezi, astea sunt specificații hardware, care sunt bătute în cuie (mai puțin frecventa). Dacă vrei un procesor mai puternic fa un overclock ( ai grija sa nu îl arzi ) sau poți încerca să înlocuiești pasta termoconductoare.

Dacă vrei să mărești performanta / eficienta calculatorului e altceva...

| Wr3nch a răspuns:

Nu poti creste nimic din CMD. Si nu recoand sa faci overclock la procesor de laptop.

| DeeaCarmen a răspuns:

Mai sunt aplicatii care fac ovel clocking. Dar atentie, sa nu plangi dupa ce ti se arde

| flixbuster a răspuns:

Ai o obsesie...