| Anonim77997 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ce placa video este compatibila cu modelul Dell optiplex 390 cu placa de baza Dell 0m5dcd? Precizez ca am o sursa de 250watti. problema e ca nu stiu versiunea slotului pci-express si nici puterea maxima pe care ar putea sa o duca slotul. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Slotul este PCI Express 16x v2.0. In manual, Dell recomanda placi video AMD Radeon HD 6xxx. Uite aici: https://www.dell.com/......-guide.pdf (pagina 13)
Sursa de 250 W este mult prea putin pentru o placa video mai serioasa, mai ales daca necesita si o alimentare suplimentara.

Eu unul nu mi-as complica viata, incercand sa fac un upgrade!

5 răspunsuri:
| Anonim77997 explică (pentru JackR):

Stii cumva si cata putere elibereaza pe slot? ma gandeam la noile placi video is pe o arhitectura mai subtire si consuma destul de putin

| JackR a răspuns (pentru Anonim77997):

Scrie in manualul din link-ul de mai sus: 25W

| Anonim77997 explică (pentru JackR):

Dar daca este 2.0 nu ar trebui sa elibereze pana in 75W?

| JackR a răspuns (pentru Anonim77997):

Teoretic, da. Dar, pentru sursa de 250 W, daca te uiti in manual o sa vezi ca puterea maxima pe slotul PCI Express 16x este 25 W. (pagina 16, tabelul din josul paginii).

| Anonim77997 explică (pentru JackR):

Multumesc mult de ajutor