| Robica2003 a întrebat:

Am un Dell OptiPlex 7010
Specificatii:

CPU: Intel Core i3-3220
GPU: Intel Ivy Bridge-DT GT1 - Integrated Graphics Controller
Placa de baza: DELL 0GXM1W
RAM: 4Gb

Form factorul carcasei este USFF. Care ar fi cea mai buna placa video(externa) pe care as putea sa o cumpar si care sa fie compatibila si sa imi duca ETS 2 si CS:GO cat mai bine?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi aproape orice placa video (cu minim 2Gb memorie) cu aceasta configuratie.
Pentru performante /viteza mare ai nevoie de procesor I5 sau I7 si cel putin 8Gb memorie RAM.

| flixbuster a răspuns (pentru Bula):

Ti-au scapat partile cu USFF si GPU externwinking

| Bula a răspuns (pentru flixbuster):

M-am referit doar la cele sus aratate de mine, fiindca din pretul unui GPU extern isi cumpara un PC complet, si mai performant. Un GPU performant poate fi la fel sau mai mare cat USFF happy

La o masina "rabla" nu prea merita sa cumperi motor de F1, doar sa circuli cu el pe autostrazile din Ro big grin
Mai bine iti iei un A8 nou, care-i mai adecvat si mai ieftin.

| flixbuster a răspuns:

Pentru un GPU extern, ti-ar trebui ceva de genul: http://www.gamingscan.com/best-external-graphics-card/

Problema e ca au nevoie de port Thunderbolt pentru conectare si tu nu ai asa ceva. Nu stiu daca exista eGPU cu conectare pe USB 3.0 (din asta ai) dar, chiar daca exista, ai avea probleme serioase de performanta. Citeste asta: http://www.quora.com/......B-3-0-port

| Diana4you97 a răspuns:

Sincer, mai bine îți iei un pc pentru jocuri. Procesorul este deja de generație veche, puțini rami și mai vorbim si despre un laptop vechi. Ce vrei, este complicat și nu se merită.

| flixbuster a răspuns (pentru Diana4you97):

Dell OptiPlex 7010 este desktop. Problema este USFF + GPU extern.