| Butoiash a întrebat:

Salut, recent mi s-a stricat routerul si cand m`am mutat in apartamentul asta am gasit un router pe care era scris Orange, alb cu doua antene iar pe spate e scris HUAWEI HG8247H. Eu am net de la digi si ei cand mi-au facut instalarea mi-au bagat si doua aparate, unul micut scris pe spate "FIFTH RECEIVER MODEL TBN100B"(in asta intra un cablu micut cu un cap verde mai ciudat care cica e fibra optica, cablul tv si de power) apoi unul de seamana a router dar nu are antene si mi s-a spus ca e un convertor de fibra(in acesta dedesubt intra tot un cablu micut cu capul verde). Am incercat sa pun routerul asta Orange la fel ca pe cel vechi( si anume sa bag cablul utc de se duce din convertor in router) insa nu a functionat, imi aparea ca se conecteaza laptopul dar aparea un chenar galben cum ca nu am internet, apoi am incercat sa bag cablul ala verde de la convertor la asta(are si el al fel ca si convertorul jos un spatiu de poti baga fibra) si tot nu functioneaza. CUm as putea sa-l fac sa functioneze? Multumesc

3 răspunsuri:
| CodreanuC a răspuns:

Ai schimbat ce ai schimbat, dar stii ca trebuie sa iti folosesti contul de pe router-ul Orange/hawaii ca sa ai voie la internet

Răspuns utilizator avertizat
| CodreanuC a răspuns (pentru Butoiash):

Pasii sunt urmatorii:
-control panel--->network and internet
-network and sharing center
-set up a new connection or network
-manually connect to a wireless network
-bagi numele routerului si parola de pe el, daca nu merge incerci cel din contractul digi